E─čitim Kurumu   ( 2141 )   Kitaplarda   ( 1659 )   Yazarlarda   ( 4831 )  
Dergilerde   ( 786 )   K├╝t├╝phanelerde   ( 151 )   ┼×ehirlerde   ( 182 )  
Makalelerde   ( 2196 )   Multi Media   ( 323 )   Fetvalar   ( 894 )  
Hit
9129104
├ťye 1490
Online ├ťye 0

Yalova

┘Őěž┘ä┘łěž

 ┼×ehir Detay─▒ ┼×ehir No : S- 79  
Di─čer Adlar─▒ ├ťlke
Kara Yalova├ž,Yalakabad, Yal─▒ova   T├╝rkiye  
Kurucusu Kurulu┼č Tarihi
Bithynial─▒lar   M.├ľ. 7. yy. 
   
┼×ehir No: S-79 Hit : 9746
Hata Bildirimi Tavsiye Et

Hakk─▒nda Bilgi

Yalova 

 

Yörede yerle┼čimin Neolitik Ça─čda (M.Ö.8.000-5.500) ba┼člad─▒─č─▒ tahmin edilmektedir. Yalova'n─▒n kurulu┼ču ile ilgili kesin bilgiler olmamakla beraber, M.Ö. 7. yüzy─▒lda Trakya'dan Küçük Asya'ya geçerek Marmara Denizi'nin do─čusunda bir krall─▒k kuran Bithynial─▒lar (Bitinyal─▒lar) taraf─▒ndan bir yerle┼čim yeri olarak kuruldu─ču tahmin edilmektedir. M.Ö. 74'te Roma ─░mparatorlu─ču yönetimine giren yöre, M.S. 395 y─▒l─▒nda Roma ikiye ayr─▒l─▒nca Do─ču Roma yani Bizans ─░mparatorlu─ču s─▒n─▒rlar─▒ içinde kalm─▒┼čt─▒r. Bugünkü Yalova Kapl─▒calar─▒'n─▒n tarih içinde önemli bir yeri bulunmaktad─▒r. M.Ö. 1200 y─▒llar─▒nda bir yer sars─▒nt─▒s─▒ ile meydana geldi─či tahmin edilen Termal ilçesindeki Kur┼čunlu Hamam─▒'n─▒n d─▒┼č duvarlar─▒nda kuvvet tanr─▒s─▒ Herakles (Herkül), sa─čl─▒k tanr─▒s─▒ Asklepios, s─▒cak su ve sa─čl─▒k perileri olan Nemfler'in kabartmalar─▒ görülmektedir. Termal'in Bizans döneminde imparatorlar─▒n dinlenme ve tedavi yeri olarak büyük üne sahip oldu─ču bilinmektedir. Bizans döneminden sonra Selçuklular'─▒n yönetimine giren bölge, Haçl─▒ Seferleri s─▒ras─▒nda yak─▒l─▒p y─▒k─▒lm─▒┼čt─▒r.

Yalova, Evliya Çelebi'nin Seyahatname'sinde Kara Yalovaç, Katip Çelebi'de ise Yalakabad ve Yal─▒ova adlar─▒n─▒ almaktad─▒r. O dönemlerde Yalova isminin verildi─či de görülmektedir. Bu isimler 19. yüzy─▒lda, yörede k─▒rk gün kal─▒p tetkiklerde bulunan ünlü tarihçi Hammer taraf─▒ndan da do─črulanmaktad─▒r.

Friglerden Bizansl─▒lara kadar çe┼čitli milletlerin ya┼čam─▒┼č oldu─ču Yalova bölgesi, 1326 y─▒l─▒nda Osmanl─▒ Devleti Komutan─▒ Gazi Abdurrahman taraf─▒ndan fethedilmi┼č ve ebedi Türk yurdu haline gelmi┼čtir

Yalova, 1867 y─▒l─▒nda Bursa Merkez Sanca─č─▒'na ba─čl─▒ bir kaza iken, 1901'de ba─č─▒ms─▒z ─░zmit Sanca─č─▒'na ba─članm─▒┼čt─▒r. Kurtulu┼č Sava┼č─▒ s─▒ras─▒nda Yunan askeri birliklerince i┼čgal edilen Yalova, verdi─či büyük mücadele ile 19 Temmuz 1921 tarihinde dü┼čman i┼čgalinden kurtulmu┼čtur. Kurtulu┼č Sava┼č─▒ sonras─▒nda 19 A─čustos 1929 tarihinde ilk defa Yalova'ya gelen Cumhuriyetimizin kurucusu Atatürk, Termal'in yeniden in┼čaas─▒n─▒ sa─člam─▒┼čt─▒r. Atatürk, 22 Ocak 1938 tarihinde aç─▒lan Termal Oteli'nin ilk konu─ču olmu┼č ve 9 gün süreyle Yalova'da kalm─▒┼čt─▒r. 1929 y─▒l─▒nda yap─▒lan Millet Çiftli─či'nin yap─▒l─▒┼č─▒ s─▒ras─▒nda, ikinci kata gelindi─činde, bat─▒da bulunan a─čac─▒n kesilece─čini gören Atatürk, yap─▒n─▒n temelini biraz do─čuya alarak binay─▒ kayd─▒rm─▒┼č ve a─čac─▒n kesilmesini engellemi┼čtir. Bu nedenle kö┼čk, Yürüyen Kö┼čk olarak an─▒lmaktad─▒r. Atatürk'ün, “Kurtulu┼ča öncü” ve “Benim Kentim” olarak bahsetti─či Yalova, adeta yazl─▒k ba┼čkent haline gelmi┼č ve yine Atatürk'ün iste─či üzerine 1930 y─▒l─▒nda ─░stanbul'un ilçeleri aras─▒na kat─▒lm─▒┼č.1995 y─▒l─▒nda ise ─░stanbul ilinden ayr─▒larak il yap─▒lm─▒┼čt─▒r. Bursa’n─▒n Gemlik ilçesine ba─čl─▒ Armutlu Beldesi ile Kocaeli’nin Karamürsel ilçesine ba─čl─▒ Alt─▒nova Beldesi ilçe yap─▒lmak suretiyle il s─▒n─▒rlar─▒ içerisine al─▒nm─▒┼čt─▒r.

Yalova Türkiye'nin kuzeybat─▒s─▒nda, Marmara Bölgesi'nin güneydo─ču kesiminde yer almaktad─▒r.

─░lin kuzeyinde ve bat─▒s─▒nda Marmara Denizi, do─čusunda Kocaeli, güneyinde Bursa ve Gemlik körfezi yer almaktad─▒r. Yalova do─ču k─▒y─▒lar─▒ndaki düzlükler d─▒┼č─▒nda, da─čl─▒k bir araziye sahiptir.

 

Önemli ziyaret yerleri:

Karaca Arboretumu: 1980 y─▒l─▒nda TEMA Vakf─▒ kurucusu Hayrettin KARACA taraf─▒ndan kurulmu┼čtur. Yalova-Termal karayolu üzerinde, il merkezine 5 km mesafede Samanl─▒ köyü içerisinde bulunmaktad─▒r. Peyzaj a─č─▒rl─▒kl─▒,koleksiyon bir arboretum karakterinde olup, 135.000 m2 lik bir alanda tesis edilmi┼čtir. ─░çerisinde kaya bahçeleri,bitki bahçeleri, iris bahçeleri, gül bahçeleri, minyatür bitkiler, Türkiye do─čumlu bonsai bitki koleksiyonlar─▒ vb. örnekler vard─▒r. Ba┼čta Türkiye olmak üzere, Asya, Avrupa, Afrika, Amerika, Avusturalya k─▒talar─▒ ve Yeni Zelanda'dan bitki örnekleri yan─▒nda, Türkiye'nin endemik bitki örnekleri mevcuttur. Arboretum içerisinde tahminen 5 bin odunsu, bir o kadarda otsu rizomlu ve so─čanl─▒ bitki mevcuttur.

Atatürk Kö┼čkü Müzesi: Atatürk'ün çe┼čitli nedenlerle geldi─či Yalova'da kendisine Baltac─▒ Çiftli─či’ndeki kö┼čk tahsis edilmi┼č, daha sonra Millet Çiftli─či’ndeki kö┼čk in┼ča edilmi┼čtir.

Yerini Atatürk ve arkada┼člar─▒n─▒n seçti─či Atatürk Kö┼čkleri grubu içinde yer alan Atatürk Kö┼čkü ise çok k─▒sa bir süre içinde tamamlan─▒┼č─▒ ve bir Atatürk Evi niteli─či ta┼č─▒mas─▒yla önlemlidir.

Cumhuriyet dönemi mimarl─▒─č─▒m─▒z─▒n erken örneklerinden biri olan yap─▒, 1929 y─▒l─▒nda yap─▒lm─▒┼č ve döneminde kullan─▒lan e┼čyas─▒ ile günümüze gelmi┼čtir. Kö┼čkün bahçesi Atatürk'ün yurtta┼člarla sohbet etti─či bir yer olarak önem kazanm─▒┼čt─▒r.

Termal Kapl─▒calar─▒: Roma ve Bizans dönemi eserlerinden olan Yalova Termal Kapl─▒calar─▒, il merkezine 12 km mesafede olup,kapl─▒ca tesisleri içerisinde Sultan banyo-Valide banyo-Kur┼čunlu banyo ve Köylü hamam─▒ gibi tarihi banyolar mevcuttur.Tarihi kur┼čunlu hamam─▒ içinde sauna ve aç─▒k yüzme havuzu bulunmaktad─▒r. Tesis bünyesinde ┼čifal─▒ mide suyu-göz suyu ve ayak suyu olarak adland─▒r─▒lan ┼čifal─▒ sular mevcuttur. Ç─▒nar ve Çaml─▒k Otelleri mevcut olup,bu otellerin bodrum katlar─▒ndaki hamamlarda, banyo suyu olarak kapl─▒ca sular─▒ kullan─▒lmaktad─▒r. Fiziksel ve kimyasal analizler sonucu bu suyun sülfatl─▒,sodyum ve kalsiyumlu hipotermal ve hipotonik bir Maden suyu oldu─ču saptanm─▒┼čt─▒r.Mide ve ba─č─▒rsak hastal─▒klar─▒nda,kronik gastrit, nezlevi ba─č─▒rsak hastal─▒klar─▒,spastik kolit ve ba─č─▒rsak salg─▒s─▒ ve safra yetersizli─čine ba─čl─▒ ishallerde,asabi kaynakl─▒ kab─▒zl─▒k,ba─č─▒rsak parazitleri ve hemoroidlerde, dejeneratif romatizmalar─▒ (artroz) ve yumu┼čak doku romatizmalar─▒ da kürden ┼čifa bulan hastal─▒klar aras─▒ndad─▒r. Kapl─▒calar çevresindeki Gökçedere ve Üvezp─▒nar mahallelerinde çok say─▒da konaklama ve yeme içme tesisi mevcuttur.

Armutlu Kapl─▒calar─▒: Kapl─▒ca, ilçe merkezinin 2.5 Km kuzeyinde olup, Armutlu Kapl─▒calar─▒ Yalova'ya 50 Km. mesafededir. Kapl─▒ca bölgesinde; Otel, Restorant,Türk Hamam─▒,Masaj Salonlar─▒,Jakuzi ve Kapal─▒ Yüzme Havuzu bulunmaktad─▒r. Kapl─▒ca sular─▒ kimyasal s─▒n─▒fland─▒rma bak─▒m─▒ndan sülfatl─▒,bikarbonatl─▒, klorürlü, kalsiyumlu, sodyumlu ve karbondioksitli bir bile┼čime sahiptir.Kaynaklarda mineral miktar─▒ 2100-2421 mg. aras─▒ndad─▒r. Banyo ve içme kürlerine uygun olan kapl─▒ca sular─▒ banyo,içme ve çamur olarak uyguland─▒─č─▒ gibi, sudan ç─▒kan gazlar teneffüs yoluyla da uygulan─▒r. Armutlu kapl─▒calar─▒, radyoaktivitesi yüksek kapl─▒calar s─▒n─▒f─▒na girmektedir.Kapl─▒calar kalbin i┼člemesinde, asidin vücuttan at─▒lmas─▒nda,sinirler üzerinde,iltihabi hastal─▒klarda ve kad─▒n hastal─▒klar─▒nda,mide ve ba─č─▒rsak hastal─▒klar─▒nda,yaralar─▒n iyile┼čmesinde,karaci─čerin düzenli çal─▒┼čmas─▒nda,hormonlar─▒n düzenlenmesinde ve idrar söktürücü olarak yararlar sa─člar. Armutlu ilçesinde çok say─▒da konaklama yeme-içme ve e─člence tesisi mevcuttur.

Plajlar: Ç─▒narc─▒k, Esenköy ve Armutlu sahilleri, plajlar─▒, kamplar─▒ ve piknik alanlar─▒yla e─člence ve dinlenme merkezleridir. Her türlü konaklama, yeme-içme ve e─člence tesisleri mevcuttur. Özellikle Yalova' ya 17 km uzakl─▒ktaki Ç─▒narc─▒k ─░lçesi, plajlar─▒ ve e─člence mekanlar─▒ ile bölgenin önemli tatil merkezlerindendir.

Hasan Baba Korusu: Yalova Ç─▒narc─▒k karayolu üzerinde, Ç─▒narc─▒─ča 4,5 Km uzakl─▒kta yer almaktad─▒r.

Termal: Kapl─▒calar─▒n bulundu─ču bu yörede Gökçedere ve Üvezp─▒nar köyleri aras─▒nda birçok tesis bulunmaktad─▒r. Panorama tepesi denizden 120 metre yükseklikte ve her mevsim ye┼čil bitki örtüsü ile kapl─▒ çok güzel görüntülere sahip bir aland─▒r.

Yedi Havuzlar: Termal tesislerinin giri┼činde bulunan bir ça─člayand─▒r. Çe┼čitli renkte ortancalar─▒ ile ünlü olan termaldeki bu yerde çok nadide a─čaçlar ve çiçekler mevcuttur.

Sudü┼čen ┼×elalesi: Üvezp─▒nar köyünden 8 km mesafede bulunan ┼×elale ve çevresi e┼čsiz do─čal güzelliklere sahiptir.┼×elaleye giden yol, mükemmel bir yürüyü┼č parkuru olup, yaz aylar─▒nda yerli ve yabanc─▒ turistlerce yo─čun olarak tercih edilmektedir. ┼×elale'ye ç─▒kan yol güzergah─▒nda e┼čsiz bir baraj gölü, deniz ve do─ča manzaras─▒ mevcuttur ki, bu güzergah foto safari,do─ča yürüyü┼čü ve piknik alan─▒ olarak kullan─▒lmaktad─▒r.

Delmece Yaylas─▒: Yalova'n─▒n önemli yaylalar─▒; Kocadere ve Te┼čvikiye beldelerinin güneyinde yer alan Erikli ve Delmece yaylalar─▒d─▒r. Delmece Yaylas─▒ içerisinde Yalova'n─▒n tek do─čal gölü "Dipsiz Göl" ad─▒ ile bilinen krater gölü bulunmaktad─▒r. Bu yaylalar büyük oranda; çam, me┼če, kestane ve ─▒hlamur a─čaçlar─▒ndan olu┼čan ormanlarla kapl─▒d─▒r. Yaylalara ula┼č─▒m ise Te┼čvikiye beldesinden ayr─▒lan toprak yolla yap─▒lmaktad─▒r.

Kurtköy: Bu alan dere kenar─▒nda olup alabal─▒k tesisleri ile piknik alanlar─▒yla ünlüdür.

Burhaniye: Yalova'ya 25 Km uzakl─▒kta da─člar─▒n aras─▒nda ve derenin ho┼č serinli─či içersinde bulunan çok otantik bir piknik alan─▒d─▒r.
 

reasons married men cheat my wife cheated on me with my father want my wife to cheat

Yazarlar─▒
1.─░hsan Kar -

Bu ┼čehirde kay─▒tl─▒ ├╝yeler
1. Kataa T─▒bel
2. Admin 2
3. hamza pat─▒l
4. nihat er
5. yusuf nar
6. S├╝leyman KA┼×ACA
7. Resat Cepni
8. mehmet ├žankaya
9. bilal kantarc─▒
10. Sare Vural
11. s├╝leyman ayd─▒n
12. Ahmet Hi┼čam Nar
13. sureyya yurdakul
14. sabri vural
15. ├Ânder nar
16. SEDAT SA─×DI├ç
17. Mustafa Ofluo─člu
18. muhammed nar
19. ilyas Aydin
20. Emre Yurdakul
21. Sava┼č Ali KO├ç
22. ┼×eyma Sa─čd─▒├ž
23. ├Âmer ay
24. nurol vardar
25. ali pat─▒l
26. yahya sahin
27. ─░lhami Ert├╝rk
Kullan─▒c─▒ Yorumlar─▒

! Yorum yazabilmeniz i├žin ├╝ye olmal─▒s─▒n─▒z.
├ťyelik i├žin l├╝tfen sayfan─▒n ├╝st k─▒sm─▒nda yer alan"├ťye Giri┼č | ├╝ye ol" linkine t─▒klay─▒n─▒z.

Kay─▒t Ekleyen / Eklenme Tarihi
Nurgül Çepni / 26.12.2008Eski Eserler


Eski Eserler K├╝t├╝phanesine Ho┼čgeldiniz!

Hesap ─░┼člemleri

├ťye de─čil misiniz? ├ťye olun!

Eski Eserlere ├╝ye olarak, k├╝t├╝phanenimiz ve eserlerimiz hakk─▒nda payla┼č─▒mlardan hesab─▒n─▒z ├╝zerinden faydalabilirsiniz...