Eğitim Kurumu   ( 2141 )   في الكتب   ( 1659 )   في المؤلفين   ( 4831 )  
في المجلات   ( 786 )   في المكتبات   ( 151 )   في المدن   ( 182 )  
في المقالات   ( 2196 )   Multi Media   ( 323 )   Fetvalar   ( 895 )  
مجموع عدد الزوار
9129104
مجموع عدد الاعضاء 1490
Online Üye 0

Muğla

 تفاصيل حول المدينة رقم المدينة : S- 59  
اسماؤها الاخري البلد
Mogola, Mabolla, Mobella, Mobolia   Türkiye  
مؤسسها تاريخ التاسيس
   
   
Şehir No: S-59 عدد الزيارة : 6256
الإبلاغ عن خطأ التوصية

ملخص
google map link için tıklayın
women cheat on their husbands husband cheated unfaithful wife
click here click married affairs
read here wifes that cheat unfaithful wives

معلومات عامة

Muğla

 

Türkiye Cumhuriyeti'nin Ege Bölgesi'ne dahil olan, topraklarının bir kısmı Akdeniz Bölgesi içine giren, Dalaman, Fethiye, Marmaris, Datça ve Bodrum gibi tatil bölgeleri ile ünlü ildir.

Net merkezi nüfusu 52.900'dür. Muğla'nın orijinal adı tartışmalıdır. Çeşitli kaynaklarda Muğla isminin Mogola, Mabolla, Mobella ya da Mobolia gibi kelimelerden geldiğine işaret edilmektedir.

Türkiye'nin güneybatı ucunda yeralan Muğla, kuzeyinde Aydın, kuzeydoğusunda Denizli ve Burdur, doğusunda Antalya ile komşu, güneyinde Akdeniz ve batısında ise Ege Denizi ile çevrilidir.

Toplam uzunluğu 1100 km.yi biraz aşan deniz kıyıları ile Muğla ülkemizin en uzun sahil şeridine sahip ilidir. Muğla ilinde ayrıca iki büyük göl bulunmaktadır. Bunlar Milas ile Aydın ilinin Söke ilçesi sınırları dahiline yayılan Bafa Gölü ile Köyceğiz ilçesindeki Köyceğiz Gölü'dür. Önemli üç akarsuyu ise Çine Çayı (Yatağan'dan geçerken Yatağan Çayı) , Esen Çayı (Seki beldesinden geçerken Seki Çayı) ve Ortaca-Dalaman arasında yer alan ve bu iki ilçe arasında sınır olarak kabul edilen Dalaman Çayı'dır.

İlin Yatağan ilçesinde Yatağan Termik Santralı, Yeniköy'de Yeniköy Termik Santralı, Kemerköy'de Kemerköy Termik Santralı vardır. İlin maden yatakları zengindir. Bu sektörde Yatağan linyit rezervleri ve Fethiye krom yatakları ilk kalemde sayılabilir. Muğla ayrıca önemli bir mermercilik merkezidir. Bu enerji ve madencilik üretim tesisleri dışında sanayiye dönük büyük girişimler bulunmamaktadır.

Muğla ili tarımsal ürünlerinin çeşitliliği ile dikkati çeker. Türkiye'de arıcılığın en önemli merkezlerinden biridir. Yörede hem arı hem de çam balı bulunmaktadır. Marmaris ilçesi çam balı ile ünlüdür. Ortaca, Fethiye, Dalaman ve Dalyan ilçelerinde yaygın bir şekilde narenciye tarımı (portakal, limon, mandalina, greyfurt) yapılmaktadır. Özellikle Marmaris-Köyceğiz hattına özgü bir diğer ürün günlük ağacından elde edilen ve parfümeride ile eczacılıkta kullanılan sığla yağıdır. Zeytincilikte il genelinde gelişmiştir.

Dalaman, Fethiye, Marmaris, Datça ve Bodrum gibi tatil bölgeleri ile dünyaca tanınmaktadır.

Antik Karya bölgesinin en eski yerleşimlerinden biri olan Muğla, bilinen tarihi boyunca başlangıçta Anadolu'nun yerli halkı Karyalıların, ardından kısmen ve kısa dönemler halinde Mısır, Asur ve İskit işgallerinin, zamanla da özellikle kıyılarda Helen kolonizasyon hareketinin egemenliği altında kalmıştır. Önce Medler, daha sonra Persler Muğla'yı idareleri altında almışlar ve bölgeyi bir satrap aracılığıyla yönetmişlerdir. Büyük İskender'in ordularıyla gelişinde Muğla bölgesi bir Karya satrapı tarafından yönetilmekte idi. 'Karya' isminin bölgeye M.Ö. 3400 yıllarında gelen kavimlere önderlik etmiş 'Kar' isimli bir komutandan kaynaklandığına ilişkin tezler öne sürülmektedir. Bölge çağlar boyunca Karya olarak anılmış ve kuzeyde Söke, Aydın, Nazilli üzerinden başlayıp güneyde Dalaman çayının denize döküldüğü yerde biten Karya bölgesi, kuzeyinde Lidyalılar ın, güneyinde Likyalılar ın ve Anadolu içlerinde de Frigyalılar’ın hüküm sürdüğü bölgelere komşu olmuştur. Kavimleri Karya bölgesine kıyılardan başlayan çok uzun bir süreçte nüfuz etmişlerdir. Knidos (Datça yarımadasının ucu) ve Halikarnas (Bodrum) ile başlayan Helen kolonizasyonu ile zamanla Daldala (Dalaman), Stratonikea (Yatağan Eskihisar), Nakrasa (Karakuyu), Akassos (Bozüyük) ve Fethiye çevresinde de Telmessos, Xantos (Kınık), Patara (Minare) ve Tlos (Eşen) kentleri kurulmuştur. M.Ö. 334 yılında Karya'ya gelen Büyük İskender, Perslerin çekilmesiyle ortaya çıkmış kardeşlerarası bir saltanat kavgasıyla karşılaştı. Kardeşlerden Ada ve abisi ve kocası Hidrieus ile Mausolus ve kızkardeşi ve karısı Artemisia, diğer kardeş olan Piksodaros'un isyanı ile karşı karşıyaydılar ve bu nedenle kuzeye Alinda'ya (Karpuzlu) çekilmişlerdi. Ada Alinda'nın anahtarlarını Büyük İskender'e göndererek kendisini annesi olarak kabul etmesini istedi. İskender de bu isteği kabul ederek Ada'yı Karya satraplığına getirdi. Ancak ertesi yıl İskender'in Likya'ya geçmesiyle Piksodaros ablası satrap Ada'yı öldürerek yerine geçti. İskender'in haznedarı Filotas'ı satraplığa ataması da asayişi sağlamadı ve İskender'in uzaklaşmasıyla bölge Bergama ve Roma egemenliğine kadar (yaklaşık iki yüzyıl) sürecek bir anarşi döneminin içine düştü. 395'de Roma İmparatorluğu'nun ikiye ayrılmasıyla da Karya Bizans İmparatorluğu içinde kaldı. Muğla ili tarihi kalıntılar açısından son derece zengin olup, sınırları içinde 103 ören yeri bulunmaktadır.

 


المؤسسات
1.Su Ürünleri Fakültesi (Muğla Üniv.) -
2.Teknik Eğitim Fakültesi (Muğla Üniv.) -
3.Muğla Üniversitesi -
4.Eğitim Fakültesi (Muğla Üniv.) -
5.Fen Edebiyat Fakültesi (Muğla Üniv.) -
6.Güzel Sanatlar Fakültesi (Muğla Üniv.) -
7.İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi (Muğla Üniv.) -
8.Mimarlık Fakültesi (Muğla Üniv.) -
9.Mühendislik Fakültesi (Muğla Üniv.) -
10.Tıp Fakültesi (Muğla Üniv.) -
11.Fen Bilimleri Enstitüsü (Muğla Üniv.) -
12.Sosyal Bilimleri Enstitüsü (Muğla Üniv.) -
13.Beden Eğitimi Ve Spor Yüksekokulu (Muğla Üniv.) -
14.Fethiye Sağlık Yüksekokulu (Muğla Üniv.) -
15.Muğla Sağlık Yüksekokulu (Muğla Üniv.) -
16.Turizm İşletmeciliği Ve Otelcilik Yüksekokulu (Muğla Üniv.) -
17.Sıtkı Koçman Yabancı Diller Yüksekokulu (Muğla Üniv.) -
18.Dalaman Meslek Yüksekokulu (Muğla Üniv.) -
19.Datça Kazım Yılmaz Meslek Yüksekokulu (Muğla Üniv.) -
20.Fethiye Ali Sıtkı Mefharet Koçman Meslek Yüksekokulu (Muğla Üniv.) -
21.Köyceğiz Meslek Yüksekokulu (Muğla Üniv.) -
22.Milas Sıtkı Koçman Meslek Yüksekokulu (Muğla Üniv.) -
23.Muğla Meslek Yüksekokulu (Muğla Üniv.) -
24.Ortaca Meslek Yüksekokulu (Muğla Üniv.) -
25.Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu (Muğla Üniv.) -
26.Ula Ali Koçman Meslek Yüksekokulu (Muğla Üniv.) -
27.Yatağan Meslek Yüksekokulu (Muğla Üniv.) -

مكتباتها

Bu şehirde kayıtlı üyeler
Kullanıcı Yorumları

! Yorum yazabilmeniz için üye olmalısınız.
Üyelik için lütfen sayfanın üst kısmında yer alan"Üye Giriş | üye ol" linkine tıklayınız.

Kayıt Ekleyen / Eklenme Tarihi
Nurgül Çepni / 26.12.2008Eski Eserler


Eski Eserler Kütüphanesine Hoşgeldiniz!

Hesap İşlemleri

Üye değil misiniz? Üye olun!

Eski Eserlere üye olarak, kütüphanenimiz ve eserlerimiz hakkında paylaşımlardan hesabınız üzerinden faydalabilirsiniz...