E─čitim Kurumu   ( 2141 )   Kitaplarda   ( 1659 )   Yazarlarda   ( 4831 )  
Dergilerde   ( 786 )   K├╝t├╝phanelerde   ( 151 )   ┼×ehirlerde   ( 182 )  
Makalelerde   ( 2196 )   Multi Media   ( 323 )   Fetvalar   ( 895 )  
Hit
9129104
├ťye 1490
Online ├ťye 0
K├╝t├╝phane Arama

┼×ehirler
aa
Adana
Ad─▒yaman
Afyonkarahisar
A─čr─▒
Aksaray
Amasya
Amman
Amsterdam
Ankara
Antalya
Ardahan
Artvin
Ayd─▒n
Ba─čdat
Bal─▒kesir
Bart─▒n
Batman
Bayburt
Berlin
Bilecik
Bing├Âl
Birmingham
Bitlis
Bolu
Bonn
Bo┼č
Br├╝ksel
Buhara
Burdur
Bursa
Cambridge
Colchester
Çanakkale
Çankırı
Çorum
Denizli
Diyarbak─▒r
D├╝zce
Edinburgh
Edirne
Elaz─▒─č
Erzincan
Erzurum
Eski┼čehir
Florida
Frankfurt
Gaziantep
Giresun
Girit
G├╝m├╝lcine ( Komotini )
G├╝m├╝┼čhane
Hakkari
Halep
Hanya (Hania)
Hatay
Heidelberg
Herat
I─čd─▒r
Isparta
─░badan
─░ske├že (Xanthi)
─░slamabad
─░slimye (Sliven)
─░stahr
─░stanbul
─░stolni Belgrad
─░zmir
Jaunpur
Kahire
Kahramanmara┼č
Kalk├╝ta
Kamerun
Kampala
Kandehar
Kandiye
Kanije
Kanpur
Karab├╝k
Karachi
Karaman
Kars
Kashan
Kastamonu
Ka┼čgar
Katar
Katif (Qatif)
Kavala
Kayseri
Kefe
Kerek
Kerk├╝k
Kesriye
Ke┼č
K─▒nnesrin
K─▒ran K├Ây├╝
K─▒r─▒kkale
K─▒r─▒m
K─▒rklareli
K─▒r┼čehir
Kili
Kilis
Kocaeli
Konya
K├Âln
Kuala Lumpur
Kurtuba
K├╝ba
K├╝tahya
Leeds
Lefke
Lefko┼ča
Leicester
Liverpool
Londra
Malabar
Malaka
Malatya
Maleka
Manchester
Manisa
Marake┼č
Mardin
Masavva
Maskat
Medine
Medinet├╝zzehra
Mekke
Meriye
Mersin
Moldova
Moritanya
Mu─čla
Musul
Mu┼č
Nev┼čehir
New Haven
Ni─čde
Ordu
Osmaniye
O┼č (Osh)
Oxford
Paris
Pe├ž (Pecs)
Philadelphia
Razgrad
Riyad
Rize
Rotterdam
Sakarya
Samsun
Saray
Saraybosna
Segedin
Selanik
Serez
Siirt
Silistre
Simnan
Sinop
Sivas
┼×am (D─▒me┼čk)
┼×anl─▒urfa
┼×─▒rnak
Taberiye
Tahran
Ta┼čkent
Tebriz
Tekirda─č
Tokat
Trabzon
Tunceli
Tus
Usturumca
U┼čak
├ťrd├╝n
├ťsk├╝p
Van
Yalova
Yozgat
Zonguldak
Z├╝rihS├╝leymaniye K├╝t├╝phanesi

 Dergi Detay─▒ Dergi No : D-  
K├╝t├╝phane T├╝r├╝ Sahibi / Kurucusu Kurum Tipi Kurulu┼č Tarihi
Matbu, Yazma,
├ťlke / ┼×ehir Uzmanl─▒k Alanlar─▒
/ ─░stanbul    
Kataloglama T├╝r├╝ ├çal─▒┼čma Saatleri
       
K├╝t├╝phane No: 150 Hit : 8470 Hata Bildirimi Tavsiye Et

Hakk─▒nda Bilgi

Süleymaniye Kütüphanesi

─░stanbul’da de─čerli yazma ve basma eser koleksiyonlar─▒n─▒n bulundu─ču kütüphane.

Süleymaniye Külliyesi’nin birinci ve ikinci medreselerinin kitapl─▒k haline getirilmesiyle meydana gelen kütüphane, ─░stanbul’un çe┼čitli semtlerinde mevcut kütüphanelerdeki kitaplar─▒n bir araya toplanmas─▒yla olu┼čmu┼čtur. Büyük ço─čunlu─ču ─░stanbul’da bulunan, Anadolu’nun çe┼čitli vilâyetlerinde kurulan ve hemen hemen tamam─▒ vak─▒f olan kütüphaneler, çe┼čitli sebeplerle kendi binalar─▒n─▒ ve içindeki kitaplar─▒ koruyamaz veya hizmet veremez hale gelince Evkaf Nezâreti k─▒ymetli eserleri bir binada toplamaya karar vermi┼čtir. Baz─▒ kitaplar, I. Dünya Sava┼č─▒ sebebiyle 1914 y─▒l─▒nda Sultanselim’de Medresetü’l-mütehass─▒sîn’e nakledilmi┼čtir (─░lmiyye Salnâmesi, s. 191). Bununla birlikte yeni bina aray─▒┼člar─▒ sürmü┼č, eski sadrazamlardan Âlî Pa┼ča’n─▒n Mercan’da yanan kona─č─▒n─▒n arsas─▒ üzerine bir kütüphane yap─▒lmas─▒ dü┼čünülmü┼čse de malî imkâns─▒zl─▒k yüzünden bu gerçekle┼čmemi┼čtir. Nihayet kitaplar─▒n Süleymaniye medreselerinde toplanmas─▒na karar verilmi┼č, Medresetü’l-mütehass─▒sîn’e götürülen kitaplar Süleymaniye Camii içindeki kitaplarla birlikte külliyenin ikinci medresesine konulmu┼čtur. Böylece 1918 y─▒l─▒nda Süleymaniye Umumi Kütüphanesi ortaya ç─▒km─▒┼čt─▒r. Kütüphaneye Süleymaniye ad─▒n─▒n verilmesinde, içerisinde bulundu─ču külliyenin yan─▒ s─▒ra camiden gelen ve kütüphanenin çekirde─čini olu┼čturan Süleymaniye koleksiyonunun da pay─▒ vard─▒r.

Süleymaniye Külliyesi’nin tesisi s─▒ras─▒nda burada kütüphane binas─▒ yoktu. Vakfiyede, “Medâris-i mezbûreye kütüb tedârik olundukta hâf─▒z-─▒ kütüb ve kâtib-i kütüb vüzerâ-i izâm-i zevi’l-ihtirâm ma‘rifetiyle ta‘yin ve vazifeleri tebyin oluna” denilmektedir (Süleymaniye Vakfiyesi, s. 42). Külliyenin 1557’de hizmete aç─▒lmas─▒ndan birkaç y─▒l sonra buraya saray kütüphanesinden baz─▒ kitaplar─▒n gönderilmeye ba┼čland─▒─č─▒, böylece kütüphanenin temellerinin at─▒ld─▒─č─▒ belirtilmektedir. Zamanla caminin içinde biriken ve giderek ço─čalan kitaplar, I. Mahmud devrinde Sadrazam Köse Mustafa Bâhir Pa┼ča zaman─▒nda 1165’te (1751-52) cami içerisinde sa─č taraf revak alt─▒ demir parmakl─▒klarla çevrilerek olu┼čturulan yere konulmu┼čtu. Devr-i Hamîdî fihristleri ad─▒yla bilinen seriden olan Defter-i Kütübhâne-i Süleymâniyye adl─▒ eserde (─░stanbul 1310) kütüphanenin tesis tarihi 1280 (1863-64) diye kay─▒tl─▒ ise de ayn─▒ fihristin sonunda yer alan, “… hulâsa defterinde muharrer oldu─ču veçhile bin iki yüz seksen tarihinde yaz─▒l─▒p kütüphanede bulunan deftere tatbiken …” ifadesinden bunun kitaplar─▒n deftere kay─▒t tarihi oldu─ču anla┼č─▒lmaktad─▒r.

Bugünkü Süleymaniye Kütüphanesi kurulurken cami içerisindeki kütüphane yan─▒nda Medresetü’l-mütehass─▒sîn’e nakledilen Â┼čir Efendi, Be┼čir A─ča, Çelebi Abdullah Efendi, Çorlulu Ali Pa┼ča, Damad ─░brâhim Pa┼ča, Esad Efendi, Hâf─▒z Ahmed Pa┼ča, K─▒l─▒ç Ali Pa┼ča, Lâleli, Mesih Pa┼ča, Molla Çelebi kütüphaneleri 1918’de bir araya getirilmi┼čtir. Kütüphanenin ilk müdürü K─▒r─▒m muhacirlerinden Mûsâ Akyi─čitzâde, ikinci müdür Cevdet Bey’dir. Vak─▒flar taraf─▒ndan yönetilen kütüphaneler, 1924 y─▒l─▒nda Tevhîd-i Tedrîsât Kanunu ile Maarif Vekâleti’ne ba─član─▒nca cami, tekke ve medreselerde bulunan kitapl─▒klardan baz─▒lar─▒ Süleymaniye Umumi Kütüphanesi’ne, di─čerleri kendi bölgelerine yak─▒n Eyüp’te Hüsrev Pa┼ča, Çar┼čamba’da Murad Mollla,Lâleli’de Râg─▒b Pa┼ča, Üsküdar’da Hac─▒ Selim A─ča kütüphanelerine nakledilmi┼čtir. Küçük ölçülerde yap─▒lm─▒┼č, baz─▒lar─▒n─▒n memur odalar─▒ dahi olmayan bu kurulu┼člar yeni gelen kitaplar sebebiyle i┼člev göremez, kitaplar─▒n bak─▒m─▒n─▒ yapamaz hale gelince bunlar da Süleymaniye Külliyesi ikinci medresesine getirilmi┼čtir. 

Birinci medrese önce, Hamdullah Subhi’nin (Tanr─▒över) Maarif vekilli─či zaman─▒nda Halil Ethem Bey’in ba┼čkanl─▒─č─▒nda kurulan heyet taraf─▒ndan Ankara Etnografya Müzesi için biriktirilip haz─▒rlanan müzelik e┼čyaya ayr─▒lm─▒┼čken Ankara’da Etnografya Müzesi binas─▒n─▒n yap─▒m─▒ tamamlan─▒p koleksiyon 1927’de oraya gönderilince buras─▒ Süleymaniye Kütüphanesi Müdürlü─čü idaresine verilmi┼čtir. Birinci medresenin güneye do─čru uzant─▒s─▒nda yer alan s─▒byan mektebi de 1957’de çocuk kütüphanesi olarak hizmete aç─▒lm─▒┼č, ancak çevrenin i┼č yerlerine dönü┼čmesi üzerine bu kütüphane 1980’de kapat─▒lm─▒┼čt─▒r. Kütüphane olu┼čtuktan sonra meslek içi e─čitim kurslar─▒n─▒n ilki 15 Eylül 1341 (15 Eylül 1925) tarihinde aç─▒lm─▒┼č, kursta ─░stanbul Üniversitesi Kütüphanesi müdürü Ethem Fehmi (Karatay) ve müfetti┼č Ahmed Tevfik Bey ders vermi┼čtir.

Zaman─▒m─▒zda Süleymaniye Kütüphanesi, Türk-─░slâm kültürünün ana kaynaklar─▒ndan olan yazma ve Arap harfli eski basma eserleri bünyesinde bar─▒nd─▒ran, yerli ve yabanc─▒ ara┼čt─▒rmac─▒lara uluslararas─▒ düzeyde hizmet veren bir kurulu┼č durumundad─▒r. ─░çerisinde hay─▒r sever ki┼čilerin ve Fâtih, Hamidiye, Sultan Ahmed, I. Mahmud taraf─▒ndan kurulan Ayasofya ve Lâleli gibi padi┼čah kütüphanelerinin de bulundu─ču 131 koleksiyonda 73.486 adet yazma ve 49.494 adet Arap harfli eski basma eser olmak üzere toplam 122.980 adet eser vard─▒r. Bunun d─▒┼č─▒nda yeni harfli eserler, yabanc─▒ dillerde kitaplar, levha, defter, dosya ve fotokopi bölümleri mevcuttur. Kütüphanede cilt, tezhip, minyatür, hat ve ebru gibi geleneksel sanatlar─▒n en güzel örneklerini görmek mümkündür. Bu eserler içerisinde tarihi çok eski, müellif hatt─▒, dünyada tek nüsha veya sultanlara ithaf edilmi┼č çok de─čerli yazmalar bulunmaktad─▒r.

Süleymaniye Kütüphanesi kataloglama ve tasnif, mikrofilm, yazma ve nâdir eserler restorasyon ve ara┼čt─▒rma merkeziyle Türkiye Yazmalar─▒ Toplu Katalo─ču (TÜYATOK) ┼čubesi bölümlerinden olu┼čmaktad─▒r. Kütüphanede tasnif komisyonu 1927’de kurulmu┼čtur. Çal─▒┼čmalar─▒n─▒ ancak alt─▒ ay sürdürebilen bu komisyonun yerine 2 Mart 1935 tarihinde, ─░stanbul Üniversitesi’nde ┼×arkiyat Bölümü’nü kuran Hellmut Ritter’in ba┼čkanl─▒─č─▒nda yeni bir komisyon te┼čkil edilmi┼čtir. Daha sonra ba┼čkanlar─▒ de─či┼čecek olan komisyonda Muallim Cevdet, Zahir Has─▒rc─▒o─člu, Mehmet Ali Ayni, Abdullah Ât─▒f Tüzüner, Ömer Ferit Kam, Tâhir Olgun, Sabri Kalkandelenli gibi uzman ki┼čiler görev yapm─▒┼čt─▒r. 1952 y─▒l─▒na kadar çal─▒┼čan bu komisyon taraf─▒ndan yazmalar─▒n ve içlerinde bulunan risâlelerin isimlerinin ve bunlar─▒n müelliflerinin do─čru ┼čekilde tesbit edilmesine çal─▒┼č─▒lm─▒┼č, tesbit fi┼čleri ç─▒kar─▒lm─▒┼č, ayr─▒ca ─░stanbul Kütüphaneleri Türkçe Tarih, Co─črafya Yazmalar Katalogu, Türkçe Divanlar Katalogu gibi eserler haz─▒rlanm─▒┼čt─▒r.

Kütüphaneye sat─▒n alma veya ba─č─▒┼č yoluyla gelen kitaplar─▒n i┼člemleri tamamland─▒ktan sonra bunlar─▒n “yazma ba─č─▒┼člar”, “basma ba─č─▒┼člar”, “yabanc─▒ diller” bölümlerine kay─▒tlar─▒ yap─▒lmaktad─▒r. Ba─č─▒┼č olarak gelen kitaplar belirli bir say─▒n─▒n üzerinde olursa ba─č─▒┼č yapan─▒n ad─▒na bölüm aç─▒l─▒r. 2006 y─▒l─▒nda sat─▒n al─▒nan eserlerin d─▒┼č─▒nda kütüphaneye üç koleksiyon daha gelmi┼čtir. Bunlardan Fethi Güner 100 adet yazma, on dört adet basma, Sami Benli yirmi be┼č adet yazma, 483 adet Arap harfli basma, altm─▒┼č be┼č adet Latin harfli basma eser ba─č─▒┼člam─▒┼čt─▒r. Divan Edebiyat─▒ Müzesi’nden nakledilen yazma eserlerin say─▒s─▒ 245’tir.

Kütüphanede 1950’de Mikrofilm ve Fotokopi Servisi kurulmu┼č olup bu servis kendi konusunda yurdumuzdaki ilk kurulu┼čtur. O günün ┼čartlar─▒na göre mükemmel evsafta olu┼čturulan servise daha sonraki y─▒llarda gerekli ihtimam gösterilmedi─či için ancak 5000 kitab─▒n mikrofilmi ar┼čivlenebilmi┼čtir. 2002 y─▒l─▒ndan beri dijital kameralarla kitaplar─▒n foto─čraflar─▒ çekilip bilgisayara aktar─▒lmak suretiyle yeni bir ar┼čiv olu┼čturma çabalar─▒ sürmektedir. Kütüphanenin en önemli bölümü 1956’da kurulan Cilt ve Patoloji Servisi’dir. Ayr─▒ca merkezi Ankara’da olan Türkiye Yazmalar─▒ Toplu Katalogu’nun çal─▒┼čmalar─▒ için Süleymaniye Kütüphanesi’nde 1979 y─▒l─▒nda bir ┼čube aç─▒lm─▒┼čt─▒r. Bu seriden Süleymaniye Kütüphanesi yazmalar─▒na ait Ali Nihad Tarlan, Giresun, Antalya Tekelio─člu, Amcazâde Hüseyin Pa┼ča, Hekimba┼č─▒ Mûsâ Nazif Efendi ve Â┼čir Efendi yazmalar─▒n─▒n kataloglar─▒ ne┼čredilmi┼čtir.
─░stanbul’da Süleymaniye Kütüphanesi’ne ba─čl─▒ kütüphaneler: 
Ât─▒f Efendi (3228 yazma, 24.737 basma), Hac─▒ Selim A─ča (2887 yazma, 1587 basma), Köprülü (2775 yazma, 827 basma), Nuruosmaniye (5053 yazma, 2660 basma) ve Râg─▒b Pa┼ča’d─▒r (1274 yazma, 11.259 basma).


Materyaller
Toplam Kitap Adedi Yazma Matbu Harita CD
Di─čer Bilgiler Dergi Gazete Minyat├╝r Resim
 
  Grav├╝r Foto─čraf Fermanlar Tezler
 

Kolleksiyonlar

─░leti┼čim Bilgileri
Adres
Telefon
Faks
Web
e-mail

Fihrist
Kullan─▒c─▒ Yorumlar─▒

! Yorum yazabilmeniz i├žin ├╝ye olmal─▒s─▒n─▒z.
├ťyelik i├žin l├╝tfen sayfan─▒n ├╝st k─▒sm─▒nda yer alan"├ťye Giri┼č | ├╝ye ol" linkine t─▒klay─▒n─▒z.

Kay─▒t Ekleyen / Eklenme Tarihi
S├╝meyye Abaci / 21.06.2015Eski Eserler


Eski Eserler K├╝t├╝phanesine Ho┼čgeldiniz!

Hesap ─░┼člemleri

├ťye de─čil misiniz? ├ťye olun!

Eski Eserlere ├╝ye olarak, k├╝t├╝phanenimiz ve eserlerimiz hakk─▒nda payla┼č─▒mlardan hesab─▒n─▒z ├╝zerinden faydalabilirsiniz...