Eğitim Kurumu   ( 2141 )   في الكتب   ( 1659 )   في المؤلفين   ( 4831 )  
في المجلات   ( 786 )   في المكتبات   ( 151 )   في المدن   ( 182 )  
في المقالات   ( 2196 )   Multi Media   ( 323 )   Fetvalar   ( 894 )  
مجموع عدد الزوار
9129104
مجموع عدد الاعضاء 1490
Online Üye 0

Rüyayla Amel Edilir mi?

 تفاصيل حول الكتاب رقم الكتاب : F-921  
Soru: Rüyayla Amel edilir mi? Bu kitap Hakkındaki kanaatiniz nedir? (Şeyh Efendi Rüyasindaki Türkiye II.Abdülhamit döneminde Şeyhülislamlik`ta görev yapmış Şeyh Rahmi Baba 1930`lu yıllarda şeyh ve halife arkadaşlarını gizlice Anadolu`nun bir kasabasına davet eder. "Kahriye" okunacak, yani "Ya Kahhar" zikri çekilerek Mustafa Kemal`in ve rejiminin "kahr u tedmiri" icin dua edilecektir. Davet kabul görür ve gizlice toplanılır. Kahriyenin okunacağı sabaha birkaç saat kala Şeyh efendi bütün niyetlerini altüst edecek bir rüya görür: Bir dünya haritası. Ortasında Türkiye. Türkiye toprakları dünyanın diğer bölgelerinden bariz bir şekilde ayrılırcasına yemyeşil. Fakat etrafı, sınırları simsiyah, hayli kalın, lakin alçak duvarla çevrili. Peygamber Efendimiz haritanın başında ve insanların gözü önünde dünyayı yeniden taksim ediyor; şurayı şuna, burayı buna verin diye emirler veriyor, etrafindakiler de gerekeni yapıyorlar. Mustafa Kemal , Trakya bölgesi gibi bir yerde duruyor. Yüzü Peygamber Efendimiz`e dönük değil ve duruşundan anlaşıldığına göre mahçup ve tedirgin bir durumda ; bu yüzden Efendimiz`e bakamıyor. Sıra Türkiye`nin kime verileceğine geldiği zaman Şeyh Efendi gözlerini beş açıyor ve pürdikkat kesiliyor. Peygamber Efendimiz yüzünü çevirmeden yalnız eliyle işaret ederek "burayı şuna verin" buyuruyorlar. Burası dediği Türkiye`dir, şu dediği de Mustafa Kemal`dir. Şeyh Efendi kan ter içinde uyanır. Düşüncelidir. Niyetiyle rüyası arasında bir müddet gider gelir. (Tasavvuf ve tarikat kültüründe rüya, doğrudan bilgi kaynaklarından biridir). Abdestini alır, namazı cemaatla kılmak için arkadaşlarının yanına gider. Namaz eda edilir, dua biter, Fatiha çekilir. Herkesin kahriye okumaya geçilecek dediği bir anda Şeyh Efendi rüyasını anlatmaya başlar... Rüyayı şöyle yorumlar: Türkiye yemyeşil olduğuna göre bu hayra, İslam`a alamettir ve durumun esas itibariyle iyi olduğunu gösterir. Etrafındaki duvarların kalın ve siyah oluşu tedirginlik verici; çünkü siyah küfür işaretidir, fakat alçak oluşları mevcut menfi durumun çok uzak olmayan bir zamanda aşılabileceğini gösteriyor. Gerek Efendimiz`in ona karşı tavrı, gerekse Mustafa Kemal`in duruşu menfi ...Fakat Türkiye`yi ona veren Hz.Peygamber olduğuna göre buna karşı çıkamayız. Kahriye okumaktan vazgeçilir ve şeyhler, halifeler memleketlerine dönerler...)
husbands who cheat why do married men cheat on their wives dating for married men
click open what makes husbands cheat
link why do women cheat why do wifes cheat
married men affairs why are women unfaithful my boyfriend cheated on me with a guy
manufacturer coupon for bystolic bystolic copay savings card
progesterone progesterone progesterone


ميزات الطبعة العلم الموضوع
Hanefi Fıkıh Rüya,
Soru Soran Cevaplayan Hoca
Bir Katılımcının Sorusu Önder Nar  
       
Fetva No: F-921 عدد الزيارة : 2529 الإبلاغ عن خطأ التوصية
   لمؤلف المقالة الكتب الكتب الألكترونية المقالات المقالات حوله    

الكتب للمؤلف
# اسم الكتاب
1 Şazeliyye Tarikatının Esasları / ترجمة النور الساطع والبرهان القاطع
2 Allah / الله

الكتب الالكترونية للمؤلف
# اسم الكتاب
1 Şazeliyye Tarikatının Esasları / ترجمة النور الساطع والبرهان القاطع

المقالات للمؤلف
# اسم المقالة
1 Yezidilik Hak Dinlerden midir? Yezidilere Yardım Edilmesi Caiz midir?
2 Yeniçağ Dini ( Alexis Carrel’in Görüşleri Üzerine Değerlendirmeler II )
3 Vasıl b. Atanın Ra Hutbesi / خطبة الراء لواصل بن عطاء المعتزلي
4 Tefriciyye Salatı ve Şirk Olması İddiası
5 T.C Diyanet İşleri Başkanlığının Organ Naklinin Caiz Olduğuna Dair 3 Mart 1990-13 Sayılı Fetvası
6 Sosyalizm ve Din Üzerine
7 Sevginle Yanmadan Aldığım Bir Nefes Yoktur
8 Selef Selefiyye Kavramları ve Türkçe Akaid Kitaplarındaki İçeriği / مفهوم السلف و السلفية و استعمالاتها لدي الاساتذة الاتراك و المصادر التركية الاعتقادية
9 Rüya ve İstiharenin Dindeki yeri
10 Ölümden Sonra Hayat ( Yeni Bulgular )
11 Men Ente ( Sen Kimsin )
12 Kureyşilik Şartı Konusunda Mezheplerin İhtilaf Etme Sebepleri
13 Kurana Göre Sünnetin Korunmuşluğu ve Delilleri
14 Kuran Öğretimini Ücretle Yapmanın Cevazını Örfe Dayalı Hükümler Başlığı Altında İncelemesi Hakkında
15 Kadınların Sünneti Meselesi / حكم الختان عند أهل العلم
16 İnsan Bilinmezi ( Dr. Alexis Carrel’in Görüşleri Üzerine Değerlendirmeler I )
17 İmamlar Kureyşten Olacaktır Hadisiyle Alakalı Yüz Rivayet / مائة رواية حول قرشية الخليفة
18 İmam Suyutinin el İtkan fi Ulumil Kuran İsimli Eseri Hakkında / حول كتاب الاتقان في علوم القرأن للسيوطي
19 İmam Ebu Hanifenin Kelamcılığı
20 İmam Ebu Hanife’ye Göre Hz. Muhammed sas in Peygamberliğine İmanın Hükmü
21 İlhad Dini ( Tanrı Tanımazlık ) Ateizm
22 İbn Kudamenin Haberi Sıfatların Manalandırılmasıyla Alakalı Görüşleri
23 Haberi Sıfatlara İmanda Mananın Allahın İlmine Havale Edilmesi Metodu
24 Evrenin Mekanik Yorumu ( Sebeplilik-Sonuçluluk Kanununun Eleştirisi )
25 Ehli Kitabın Peygamberimize İman etmeden Cennete Girmesi İnancının Hükmü
26 Din ve Bilim
27 Dad Harfi İle Zı Arasındaki Fark Ve Türkiye De Yaygın Olan Zı Kullanımının Kökeni
28 Çağımız ve İslam
29 Bertrand Russellin Görüşleri Hakkında

المقالت للتعريف بالمؤلف
# اسم المقالة

Fetva Detayı   

Soru: Rüyayla Amel edilir mi? Bu kitap Hakkındaki kanaatiniz nedir?
(Şeyh Efendi Rüyasindaki Türkiye II.Abdülhamit döneminde Şeyhülislamlik`ta görev yapmış Şeyh Rahmi Baba 1930`lu yıllarda şeyh ve halife arkadaşlarını gizlice Anadolu`nun bir kasabasına davet eder. "Kahriye" okunacak, yani "Ya Kahhar" zikri çekilerek Mustafa Kemal`in ve rejiminin "kahr u tedmiri" icin dua edilecektir. Davet kabul görür ve gizlice toplanılır.
Kahriyenin okunacağı sabaha birkaç saat kala Şeyh efendi bütün niyetlerini altüst edecek bir rüya görür:
Bir dünya haritası. Ortasında Türkiye. Türkiye toprakları dünyanın diğer bölgelerinden bariz bir şekilde ayrılırcasına yemyeşil. Fakat etrafı, sınırları simsiyah, hayli kalın, lakin alçak duvarla çevrili. Peygamber Efendimiz haritanın başında ve insanların gözü önünde dünyayı yeniden taksim ediyor; şurayı şuna, burayı buna verin diye emirler veriyor, etrafindakiler de gerekeni yapıyorlar.

Mustafa Kemal , Trakya bölgesi gibi bir yerde duruyor. Yüzü Peygamber Efendimiz`e dönük değil ve duruşundan anlaşıldığına göre mahçup ve tedirgin bir durumda ; bu yüzden Efendimiz`e bakamıyor. Sıra Türkiye`nin kime verileceğine geldiği zaman Şeyh Efendi gözlerini beş açıyor ve pürdikkat kesiliyor. Peygamber Efendimiz yüzünü çevirmeden yalnız eliyle işaret ederek "burayı şuna verin" buyuruyorlar. Burası dediği Türkiye`dir, şu dediği de Mustafa Kemal`dir.
Şeyh Efendi kan ter içinde uyanır. Düşüncelidir. Niyetiyle rüyası arasında bir müddet gider gelir. (Tasavvuf ve tarikat kültüründe rüya, doğrudan bilgi kaynaklarından biridir). Abdestini alır, namazı cemaatla kılmak için arkadaşlarının yanına gider. Namaz eda edilir, dua biter, Fatiha çekilir. Herkesin kahriye okumaya geçilecek dediği bir anda Şeyh Efendi rüyasını anlatmaya başlar...
Rüyayı şöyle yorumlar: Türkiye yemyeşil olduğuna göre bu hayra, İslam`a alamettir ve durumun esas itibariyle iyi olduğunu gösterir. Etrafındaki duvarların kalın ve siyah oluşu tedirginlik verici; çünkü siyah küfür işaretidir, fakat alçak oluşları mevcut menfi durumun çok uzak olmayan bir zamanda aşılabileceğini gösteriyor. Gerek Efendimiz`in ona karşı tavrı, gerekse Mustafa Kemal`in duruşu menfi ...Fakat Türkiye`yi ona veren Hz.Peygamber olduğuna göre buna karşı çıkamayız.
Kahriye okumaktan vazgeçilir ve şeyhler, halifeler memleketlerine dönerler...)


el Cevab :

-Yazarın (Tasavvuf ve tarikat kültüründe rüya, doğrudan bilgi kaynaklarından biridir) şeklindeki ifadesi alt yapısı olmayanlar için yanlış anlamalara sebebiyet verecek türden.Tasavvufta dikkate alınan rüya ve keşifler şer’i bir nas delil olmayan konularda ve şeri konular dışındaki vicdan konularındaki rüya ve keşiflerdir.
Bir insanın yapıp yapmaması serbest olan konularda kişisel tercihlerde, tasavvufi terbiyenin şekli ve evrelerinde kişinin keşf ve rüyalarına itibar edilir dikkat edilir. Hakkında açık nas ya da dolaylı bir ayet ya da hadis olan konularda keşf veya ilhamlara yapıp yapmama açısından itibar edilmez. Ama yaparken nasıl yapılacağı serbest alan ise o alanda dikkate alınır.
Son dönemde bazı alimlerin hadisler sahih mi değil mi yakaza halinde peygamber (sas) in misali görüntüsüne sorup aldıkları cevapla amel etmeleri ve bunu savunmaları kişisel uygulamalardır. Tasavvuf erbabı tarafından kabul görmemiş davranışlardır.

Bu konuda Peygamberimizin rüyada görülmesi ile alakalı soru ve cevaplar okunmalıdır.

-Şeyh efendinin Rüyasındaki Türkiye isimli kitapta yazılanlar zalimlere karşı durulması elden geliyorsa engel olunmaya çalışılması elden gelmiyorsa sabredilmesi şeklindeki dini değerlerimizin içerisinde bir yeri vardır. Peygamberimizin dünyayı taksim etmesi tasavvufi bir kültürdür. Efendimizin dini değerleri değiştirmeye ve kuran kuralarının medreselerin ve hilafetin lağv edilmesine onaya verdiği gibi bir mana bu rüyadan çıkarılırsa bu büyük günah hatta küfür olur. Nasılsanız öyle idare olunursunuz, hakikati bağlamında İslam coğrafyasının pay edilmesi manasında ise bir vakıadır. İslam dininin inanç ve ameli değerleri ona inananların ayakta tutmak ve korumakla mükellef oldukları değerlerdir. Bu değerlerin en baştaki emredicisi olan peygamber (sas) in bu değerleri önemsememesi asla olamaz. Ama İslam ümmeti gevşeklik gösterip bu değerlerin hayatta hakim olmasının sağlanması görevlerini yapmamışlar Allah da bu nimeti bizlerden almıştır.


Ek: Rüyayı görenin anlatımı ile değil rüyayı nakledenin anlatımıyla bu rüyayı öğrenmiş olduk. Anlatanın kendi bakış açısına delil olacak şekilde rüyayı yansıtması durumu da söz konusu olabilir. Hayati Bice milliyetçi kökten gelen sonrasında da şer'i çizgide olduğu hissi verecek şekilde her dindardan daha dindarım imajı sergileyen bir yazardır. Bu konu hakkında yazdıklarını linkten okumalısınız.

http://www.haber10.com/makale/25840/

Hilafetin Yıkılmasına Sessiz Kalınmasıyla Alakalı Diğer Yaygın Hikâyeler;
Ülkemiz dini cemaatleri arasında II.Abdulhamit Han’ın hareket ordusuna müdahale etmekten irtibat halinde olduğu meczupların; ''Bu mülk Osmanoğullarında alındı'' demeleri üzerine vazgeçtiği hikaye edile gelir.
-Yine Sultan II.Abdulhamit’in ordusundaki bir subayın aile işleri sebebiyle istifa etmek istemesini defalarca geri çevirmesine rağmen ısrar eden subayın en sonunda istifası kabul edilir ve o subay rüyasında efendimizi Osmanlı ordusunu denetlerken görür kendi birliği dağınıktır. Bu birliğin komutanı nerde diye sorar efendimiz. Sultan da o istifa etti der. Efendimiz de ben de onu şefaatimden istifa ettirdim der. Olayı Mehmet Akif bizzat o subaydan nakleder...
-Son dönem Meşhurlarından Bediuzzaman Said Nursi Onca Abdulhamide muhalif davranmasına ve meşrutiyeti desteklemesine rağmen Ankara hükümetini tanımadan onları destekler ve neticede Mustafa Kemali öldürmeye kalkar ama bir ses duyup ''onu öldürmeye sen meur değilsin'' şeklinde ikaz edilir ve vazgeçip kabuğuna çekilir. Bu kıssa da anlatıla gelir yıllardır.

---

Bu hikâyeler yaşanan tarihi olayların hüküm içermez anlatımlarıdır ve sonuçlardır.
Allahın emirleri ise Dini açıdan İslam ümmeti tarafından hayata hakim kılınma gerekliliğinde olan değerlerdir.
Vakıa ve olan bitenden şer’i değerlerin aksine olan manalar ve kurallar çıkarılması büyük hatadır. İslam’da yeri yoktur.

 

Peygamberimizin rüyada görülmesi ile alakalı soru ve cevaplar:

Peygamberimizin Rüyada Görülmesi III - Kim Beni Rüyada Görürse Uyanıkken De Görecektir Hadisi;
http://www.eskieserler.com/Eski/Eserler/Fetva/52/

Peygamberimizin Rüyada Görülmesi IV - Efendimizi Rüyada Görenler Sahabi Olmuş Olurlar Mı?;
http://www.eskieserler.com/Eski/Eserler/Fetva/53/

Peygamberimizin Rüyada Görülmesi VI - Peygamberimizin Zikir Meclislerine Katılması;

http://www.eskieserler.com/Eski/Eserler/Fetva/55/

Kerametle Dini Meselede Hüküm;
http://www.eskieserler.com/Eski/Eserler/Fetva/114/

Rüya ve İstiharenin Dindeki yeri;
http://www.eskieserler.com/Eski/Eserler/Makale/2082/Ruya-ve-istiharenin-Dindeki-yeri.asp

 • all wives cheat online women who cheated
 • website website open
 • cheats women who cheat on husbands married woman looking to cheat
 • progesterone progesterone progesterone
 • abortion pill abortion pill abortion pill
 • sumatriptan injection sumatriptan injection sumatriptan injection
 • Kullanıcı Yorumları

  ! Yorum yazabilmeniz için üye olmalısınız.
  Üyelik için lütfen sayfanın üst kısmında yer alan"Üye Giriş | üye ol" linkine tıklayınız.

  Kayıt Ekleyen / Eklenme Tarihi
  Sümeyye Abaci / 16.06.2015  Eski Eserler


  Eski Eserler Kütüphanesine Hoşgeldiniz!

  Hesap İşlemleri

  Üye değil misiniz? Üye olun!

  Eski Eserlere üye olarak, kütüphanenimiz ve eserlerimiz hakkında paylaşımlardan hesabınız üzerinden faydalabilirsiniz...