Eğitim Kurumu   ( 2141 )   Kitaplarda   ( 1659 )   Yazarlarda   ( 4831 )  
Dergilerde   ( 786 )   Kütüphanelerde   ( 151 )   Şehirlerde   ( 182 )  
Makalelerde   ( 2196 )   Multi Media   ( 323 )   Fetvalar   ( 894 )  
Hit
9129104
Üye 1490
Online Üye 0
Kütüphane Arama

Şehirler
aa
Adana
Adıyaman
Afyonkarahisar
Ağrı
Aksaray
Amasya
Amman
Amsterdam
Ankara
Antalya
Ardahan
Artvin
Aydın
Bağdat
Balıkesir
Bartın
Batman
Bayburt
Berlin
Bilecik
Bingöl
Birmingham
Bitlis
Bolu
Bonn
Boş
Brüksel
Buhara
Burdur
Bursa
Cambridge
Colchester
Çanakkale
Çankırı
Çorum
Denizli
Diyarbakır
Düzce
Edinburgh
Edirne
Elazığ
Erzincan
Erzurum
Eskişehir
Florida
Frankfurt
Gaziantep
Giresun
Girit
Gümülcine ( Komotini )
Gümüşhane
Hakkari
Halep
Hanya (Hania)
Hatay
Heidelberg
Herat
Iğdır
Isparta
İbadan
İskeçe (Xanthi)
İslamabad
İslimye (Sliven)
İstahr
İstanbul
İstolni Belgrad
İzmir
Jaunpur
Kahire
Kahramanmaraş
Kalküta
Kamerun
Kampala
Kandehar
Kandiye
Kanije
Kanpur
Karabük
Karachi
Karaman
Kars
Kashan
Kastamonu
Kaşgar
Katar
Katif (Qatif)
Kavala
Kayseri
Kefe
Kerek
Kerkük
Kesriye
Keş
Kınnesrin
Kıran Köyü
Kırıkkale
Kırım
Kırklareli
Kırşehir
Kili
Kilis
Kocaeli
Konya
Köln
Kuala Lumpur
Kurtuba
Küba
Kütahya
Leeds
Lefke
Lefkoşa
Leicester
Liverpool
Londra
Malabar
Malaka
Malatya
Maleka
Manchester
Manisa
Marakeş
Mardin
Masavva
Maskat
Medine
Medinetüzzehra
Mekke
Meriye
Mersin
Moldova
Moritanya
Muğla
Musul
Muş
Nevşehir
New Haven
Niğde
Ordu
Osmaniye
Oş (Osh)
Oxford
Paris
Peç (Pecs)
Philadelphia
Razgrad
Riyad
Rize
Rotterdam
Sakarya
Samsun
Saray
Saraybosna
Segedin
Selanik
Serez
Siirt
Silistre
Simnan
Sinop
Sivas
Şam (Dımeşk)
Şanlıurfa
Şırnak
Taberiye
Tahran
Taşkent
Tebriz
Tekirdağ
Tokat
Trabzon
Tunceli
Tus
Usturumca
Uşak
Ürdün
Üsküp
Van
Yalova
Yozgat
Zonguldak
ZürihKıbrıs Türk Milli Kütüphanesi

 Dergi Detayı Dergi No : D-  
Kütüphane Türü Sahibi / Kurucusu Kurum Tipi Kuruluş Tarihi
Çocuk, Halk, Devlet Kurumu 10 Ekim 1963
Ülke / Şehir Uzmanlık Alanları
/ Lefkoşa   Süreli Yayınlar, Matbuat  
Kataloglama Türü Çalışma Saatleri
Dewey Sınıflandırma sistemi
       
Kütüphane No: 91 Hit : 10680 Hata Bildirimi Tavsiye Et

Hakkında Bilgi

Kıbrıs Türk Milli Kütüphanesi

Kıbrıs Türk Kurumları Federasyonu’nun talebi doğrultusunda 13 Nisan 1959 tarihinde Türkiye Cumhuriyeti Milli Eğitim Bakanlığı Kütüphaneler Genel Müdürü Aziz Berker ve uzman kütüphaneci İsmet Parmaksızoğlu Kıbrıs’a geldi. Yaptıkları çalışmalar sonucunda Türklerin yoğun olarak yaşadıkları büyük yerleşim yerlerinde halk ve çocuk kütüphaneleri ve başkent Lefkoşa’da Milli Kütüphane’nin kurulmasına karar verildi.

Yapılan çalışmalar ve hazırlanan raporlar doğrultusunda 1 Kasım 1961 tarihinde Maarif Merkez Kütüphanesi İdare Servisi açıldı. Kütüphanenin dermesi Türkiye Cumhuriyeti’nden bağış olarak gelen eserlerden oluşturuldu.

10 Ekim 1963 tarihinde Ankara Kıbrıs Kültür Derneği tarafından açılan Atatürk Kitaplığı ve Maarif Merkez Kütüphanesi Kıbrıs Türk Milli Kütüphanesi adı altında birleştirildi. Kütüphanenin dermesi ve kullanıcısı çoğaldıkça hizmet verilen binalar yetersiz kalmaya başlamıştı, daha geniş binalara taşınılsa bile bu binalar kütüphane olarak inşa edilmediği için sağlıklı kütüphane hizmetlerinin verilmesinde aksaklıklar olmaktaydı. Türkiye Cumhuriyeti’nin katkılarıyla Lefkoşa’da yapılmasına karar verilen Kültür Merkezi bünyesinde Milli Kütüphaneninde yer almasına karar verildi. 1981 yılında Atatürk’ün yüzüncü doğum yıldönümü münasebetiyle Kültür merkezinin inşasına başlandı.

Lefkoşa’nın şehir merkezinde ve çevresinde okulların eğitim verdiği, büyük bir arazinin üzerine içinde Kütüphane, sergi ve konferans salonlarının yer aldığı Atatürk Kültür Merkezi 20 Temmuz Barış Harekatının 10. yıldönümünde 20 Temmuz 1984 yılında halkın kullanımına açıldı.

 

Milli Kütüphane altı bölümden oluşmaktadır:

1-Kütüphanenin giriş katında danışma ve ödünç verme bölümünde kütüphaneye gelen kullanıcılar uzman kütüphaneciler tarafından istedikleri konulara en hızlı ve kolay bir şekilde ulaşabilmeleri için bilgilendirilirler.

Açık raf şeklinde hizmet verildiği için kullanıcılar istedikleri konudaki eserlerin tümünü yan yana görme olanağına sahiptirler. Arzu edilirse eserler bilgisayar ortamında da taranabilirler. Kütüphanenin bu bölümünden genellikle orta öğrenim öğrencileri faydalanırlar. 80 oturma kapasitesine bulunmaktadır.

Milli Kütüphane Araştırma Bölümü: Kütüphane binasının üst katı araştırmacılara ve üniversite öğrencilerine hizmet verir. Dermesi Kıbrıs konulu ve Kıbrıslı yazarlar tarafından yazılan eserler ve Atatürk konulu eserlerden oluşur.  Açık raf sistemi ile çalışmaktadır. 60 oturma kapasitesine sahiptir.

2- Çocuk Kütüphanesi, Milli Kütüphanenin giriş katında yer almaktadır. Kullanıcıları ilköğretim çağındaki çocuklar ve bu yaş grubuna eğitim veren öğretmenlerdir. Dermesi öykü, masal, çocuk şiirleri, tiyatro eserleri, başvuru kaynakları ve eğitimlerini destekleyici yardımcı eserlerden oluşmaktadır.

Donanımı çocukların boylarına göre ve dikkat çekici renklerdedir.Eserlerin sınıflama numaraları kullanımı kolaylaştırmak için çocukların yaş gruplarına göre renklendirilmiştir.

3- Süreli Yayın Arşivi kütüphanenin depo katında hizmet vermektedir. Arşivde ülkemizde 1964 yılından itibaren yayınlanan tüm günlük gazeteler yer almaktadır. Aylık veya on beş günlük olarak ciltlenip kullanıcıların hizmetine sunulmaktadır. Ülkemizde yayınlanan dergiler izlenmekte ve bu bölümde kullanıcılara sunulmaktadır. 10 kişilik oturma kapasitesine sahiptir.

4- Görsel- İşitsel Bölüm, Milli Kütüphanenin üst katında yer alan bu bölümde görme engelliler için sesli kütüphane, CD Rom, kaset ve video kayıtları bulunmaktadır. Araştırmacılar bu bölümde ki bilgisayarlardan faydalanarak kütüphane dermesini tarayabilirler, internet ortamından faydalanabilirler.

5- Teknik bölüm Kütüphanenin dermesinin  en hızlı ve en doğru şekilde kullanıcı hizmetine sunulabilmesi için gerekli olan teknik işlemlerin yapıldığı bölümdür. Kataloglama ve sınıflama işlemleri de bu bölümde yapılmaktadır.

6- Depo: Milli Eğitim ve Kültür Bakanlığı Yayınları ve T.C. Kültür Bakanlığı tarafından kütüphaneler ve okullara dağıtılmak üzere gönderilen eserler depoda korunmakta  ve talepler doğrultusunda dağıtımları yapılmaktadır. Yayıncılar veya kişiler tarafından bağışlarda bu depoda sınıflanıp istek ve ihtiyaçlar doğrultusunda kütüphanelere gönderilmektedir.

7- Yabancı Yayınlar: İngilizce ve az sayıda Almanca eserler Milli Kütüphanenin üst katında üniversite öğrencilerine ve araştırmacılara hizmet vermektedir.

 


Materyaller
Toplam Kitap Adedi Yazma Matbu Harita CD
Diğer Bilgiler Dergi Gazete Minyatür Resim
 
  Gravür Fotoğraf Fermanlar Tezler
 

Kolleksiyonlar

İletişim Bilgileri
Adres Atatürk Kültür Merkezi – Lefkoşa
Telefon +90 392 228 32 57
Faks
Web http://mkutup.mebnet.net/
e-mail mkutuphane@mebnet.net

Fihrist
Kullanıcı Yorumları

! Yorum yazabilmeniz için üye olmalısınız.
Üyelik için lütfen sayfanın üst kısmında yer alan"Üye Giriş | üye ol" linkine tıklayınız.

Kayıt Ekleyen / Eklenme Tarihi
Nurgül Çepni / 24.1.2009Eski Eserler


Eski Eserler Kütüphanesine Hoşgeldiniz!

Hesap İşlemleri

Üye değil misiniz? Üye olun!

Eski Eserlere üye olarak, kütüphanenimiz ve eserlerimiz hakkında paylaşımlardan hesabınız üzerinden faydalabilirsiniz...