Eğitim Kurumu   ( 2141 )   Kitaplarda   ( 1659 )   Yazarlarda   ( 4831 )  
Dergilerde   ( 786 )   Kütüphanelerde   ( 151 )   Şehirlerde   ( 182 )  
Makalelerde   ( 2196 )   Multi Media   ( 323 )   Fetvalar   ( 894 )  
Hit
9129104
Üye 1490
Online Üye 0

Süheyl Ünverin Muhteşem Mirası...

 Kitap Detayı Kitap No : K-  
Yazar Adı İlim Dalı Konusu Dili
Beşir Ayvazoğlu Yazar Hakkında Türkçe
Özelliği Tercüme Eden
 
       
Makale No: 1781 Hit : 6274 Hata Bildirimi Tavsiye Et
Tanıtılan Yazarın Bilgileri
Yazar Adı Ahmed Süheyl Ünver
 
   Makale Yazarına ait Kitaplar E-Kitaplar Makaleler Hakkındaki Makaleler    

Yazara ait kitaplar
# Kitap Adı

Yazara ait e-kitaplar
# Kitap Adı

Yazara ait makaleler
# Makaleler Adı
1 Süheyl Ünverin Muhteşem Mirası...
2 Çiçek ve Renk Adlarına Dair

Yazar Hakkındaki Tanıtım Makaleleri
# Makaleler Adı

Özeti
husbands who cheat why do married men cheat on their wives dating for married men
click here dating for married men married affairs
prescription discount coupon coupons for prescription drugs discount coupons for cialis
doxycycline doxycycline doxycycline
lisinopril lisinopril lisinopril
sumatriptan succinate sumatriptan succinate sumatriptan succinate
bystolic coupon 2013 site bystolic generic alternative

Yayın Bilgileri
Yayınlandığı Kaynaklar
Yayınlandığı Tarih
Yayınlandığı Dergi
Sanal Dergi
Makalenin Linki

Makale Metni   [Yazdır/Print]

Süheyl Ünver'in Muhteşem Mirası...

 

Osmanlı ve Cumhuriyet devirleri arasında kurdukları kültür köprüleriyle gelenek sanatlarımızın bugüne ulaşmasını sağlayanlardan biri olan Süheyl Ünver, 'Herkesin bir mesleği, bir de meşgalesi olmalı; o meşgale bütün kültürümüzdür' diyordu.

 

Bugün A. Süheyl Ünver'in vefatının 20. yıldönümü. 14 Şubat 1986'da aramızdan ayrılan bu büyük adam, gelenek sanatlarımızın yok olmaktan kurtulup günümüze ulaşmasını sağlayan idealistlerden biridir. Bu sanatlar, kültürde yaşadığımız büyük travmaya ve kırılmalara rağmen, günümüzde göz kamaştırıcı bir Rönesans yaşıyorsa, bunda onun büyük rolü vardır.

 

Süheyl Ünver'in ne kadar önemli bir görev ifa ettiğini öğrenmek isteyenler, Prof. Dr. Ahmet Güner Sayar'ın ikinci baskısı Ötüken Neşriyat tarafından yapılan A. Süheyl Ünver: Hayatı, Şahsiyeti ve Eserleri (1898-1986) adlı muazzam biyografik eserini okumalıdırlar. Büyük emek sarf edildiği, derin bir sevgi ve bağlılıkla yazıldığı her satırında hissedilen bu eserde merhumun hayatı belgelere dayanılarak bütün teferruatıyla anlatılıyor. Onunla ilgili olarak mahall” gazetelerde çıkmış küçük haberleri bile ihmal etmeyen Prof. Sayar'ın çalışması, kültür tarihimizin çok önemli -fakat nedense ihmal edilen- bir cephesine ve yakın zamanlarına ışık tutmaktadır.

 

Sayısız eser

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kültür İşleri Daire Başkanlığı da, 1990'larda, Süheyl Ünver'in İstanbul'la ilgili kitap ve risalelerini İstanbul Risaleleri adıyla beş cilt halinde kültür çevrelerinin ve İstanbul severlerin dikkatine sunmuştu. Sadece bu beş cilt bile, merhumun hizmetinin büyüklüğünü göstermek bakımından yeter. Ancak onun yazdıklarının, hepsi bir araya getirildiği taktirde, bir kütüphane teşkil edecek kadar çok olduğunu unutmamak gerekir. Kızı Gülbün Mesara, Ahmet Güner Sayar ve Prof. Dr. Aykut Kazancıgil'in birlikte hazırladıkları, İşaret Yayınları tarafından 1998 yılında yayımlanan A. Süheyl Ünver Bibliyografyası'nda 1886 kitap, risale ve makale ismi bulunduğunu belirtmekle yetiniyorum.

 

Kültürümüzü keşfetmek

'Herkesin bir mesleği, bir de meşgalesi olmalı. O meşgale bütün kültürümüzdür' diyen ve hayatının hemen her anını, kültürümüzün kayıp hazinelerini keşfetmek için çalışarak değerlendiren, duyduğu ve kütüphanelerin tozlu raflarında unutulmuş yazmalarda bulduğu her bilgiyi tasnif ederek dosyalar haline getiren Süheyl Ünver, Türk kültürüne sadece bilge bir sanatkar ve hoca olarak değil, bir araştırmacı ve arşivci olarak da inanılmaz ölçüde büyük hizmetlerde bulundu. En önemli çabalarından biri de, etrafındaki gençleri 'şifahi'likten kurtararak not tutmaya ve yazmaya teşvik etmesiydi. Şifahiliği kültürümüzün en büyük kusuru olarak görürdü.

 

Süheyl Ünver'in ilgi alanı o kadar geniştir ki, onu ne kadar anlatırsanız anlatın, bir tarafı mutlaka eksik kalır. Tıp doktoru (cildiye ve dahiliye mütehassısı), tıp tarihçisi, sanat tarihçisi, şair, yazar, etnograf, ressam, nakkaş ve müzehhip olarak sürekli çalışmış, daha da önemlisi, klasik sanatlarımızın büsbütün unutulmasını önlemek için Güzel Sanatlar Akademisi'nde, ihya ettiği Topkapı Sarayı Nakışhanesi'nde, Kubbealtı Kültür ve Sanat Vakfı'nda ve Cerrahpaşa Tıp Tarihi Enstitüsü'nde yüzlerce talebe yetiştirerek Osmanlı ve Cumhuriyet devirleri arasında köprüler kurmak, en azından süsleme sanatlarımızda devamlılığı sağlamak gibi önemli bir misyonun sahibi olmuştur.

 

Suluboya resimleri

Süheyl Ünver'in bir özelliği de küçük suluboya takımını yanından hiç eksik etmemesiydi. Resimde Üsküdarlı Hoca Ali Rıza'nın talebesiydi ve ondan devraldığı bir duyarlılıkla, gittiği her sokakta, her semtte, her şehirde gördüğü irili ufaklı tarihi eserlerin ve nesnelerin suluboya resimlerini yapardı. Bugün önemli bir kısmı Türk Tarih Kurumu'nda ve Süleymaniye Kütüphanesi'nde muhafaza edilen ve özellikle belge olarak büyük değer taşıyan bu suluboyalardan bir kısmı, 1996 yılında Süheyl Ünver'in İstanbul'u, Sevdiğim İstanbul ve Bir Demet İstanbul adlarıyla nefis albümler halinde yayımlanmıştı. Aynı yıl, Fatih'in Defteri adlı sevimli eserinin de tıpkıbasımı yapıldı. Merhumun, fethin 500. yılı münasebetiyle hazırladığı, bütün hususiyetleriyle Fatih devri sanatını, zevkini ve estetiğini yansıtan defter, Süheyl Ünver'in Fatih'e ve onun şahsında Türk kültür ve medeniyetine duyduğu sevginin, saygının ve hasretin büyüklüğünü göstermektedir.

 

Bu değerli eserlerin günışığına çıkmasında, Gülbün Mesara'nın birinci derecedeki rolü mutlaka kaydedilmelidir. Hiçbir madd” karşılık beklemeden babasından kalan hazinenin kapılarını iyi niyetlerine güvendiği insanların önüne seren Gülbün Hanım, bu zenginlikleri toplumla paylaşmaktan büyük mutluluk duyuyor. Daha da önemlisi, merhumun kurduğu ve bir kadirşinaslık örneği olarak 'Ord. Prof. Dr. A. Süheyl Ünver Nakışhanesi' adı verilen nakışhane, Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Tıp Tarihi ve Deontoloji Anabilim Dalı bünyesindeki çalışmalarına bugün de Gülbün Hanım'ın başkanlığında aynı heyecanla devam ediyor.

 

Bu büyük kültür ve sanat adamını, vefatının 20. yılında saygıyla ve rahmetle anıyoruz.


Bu Makaleye Ait Eleştiri Makaleleri
# Makaleler Adı
Kullanıcı Yorumları

! Yorum yazabilmeniz için üye olmalısınız.
Üyelik için lütfen sayfanın üst kısmında yer alan"Üye Giriş | üye ol" linkine tıklayınız.

Kayıt Ekleyen / Eklenme Tarihi
Nurgül Çepni / 12.11.2009Eski Eserler


Eski Eserler Kütüphanesine Hoşgeldiniz!

Hesap İşlemleri

Üye değil misiniz? Üye olun!

Eski Eserlere üye olarak, kütüphanenimiz ve eserlerimiz hakkında paylaşımlardan hesabınız üzerinden faydalabilirsiniz...