Eğitim Kurumu   ( 2014 )   Kitaplarda   ( 1270 )   Yazarlarda   ( 4732 )  
Dergilerde   ( 762 )   Kütüphanelerde   ( 141 )   Şehirlerde   ( 174 )  
Makalelerde   ( 2165 )   Multi Media   ( 265 )   Ürünler   ( 4 )  
Hit
9129104
Üye 1411
Online Üye 0
Kütüphane Arama
Kıbrıs Türk Milli Kütüphanesi

 Dergi Detayı Dergi No : D-  
Kütüphane Türü Sahibi / Kurucusu Kurum Tipi Kuruluş Tarihi
Çocuk, Halk, Devlet Kurumu 10 Ekim 1963
Ülke / Şehir Uzmanlık Alanları
/ Lefkoşa   Süreli Yayınlar, Matbuat  
Kataloglama Türü Çalışma Saatleri
Dewey Sınıflandırma sistemi
       
Kütüphane No: 91 Hit : 1477 Hata Bildirimi Tavsiye Et

Hakkında Bilgi

Kıbrıs Türk Milli Kütüphanesi

Kıbrıs Türk Kurumları Federasyonu’nun talebi doğrultusunda 13 Nisan 1959 tarihinde Türkiye Cumhuriyeti Milli Eğitim Bakanlığı Kütüphaneler Genel Müdürü Aziz Berker ve uzman kütüphaneci İsmet Parmaksızoğlu Kıbrıs’a geldi. Yaptıkları çalışmalar sonucunda Türklerin yoğun olarak yaşadıkları büyük yerleşim yerlerinde halk ve çocuk kütüphaneleri ve başkent Lefkoşa’da Milli Kütüphane’nin kurulmasına karar verildi.

Yapılan çalışmalar ve hazırlanan raporlar doğrultusunda 1 Kasım 1961 tarihinde Maarif Merkez Kütüphanesi İdare Servisi açıldı. Kütüphanenin dermesi Türkiye Cumhuriyeti’nden bağış olarak gelen eserlerden oluşturuldu.

10 Ekim 1963 tarihinde Ankara Kıbrıs Kültür Derneği tarafından açılan Atatürk Kitaplığı ve Maarif Merkez Kütüphanesi Kıbrıs Türk Milli Kütüphanesi adı altında birleştirildi. Kütüphanenin dermesi ve kullanıcısı çoğaldıkça hizmet verilen binalar yetersiz kalmaya başlamıştı, daha geniş binalara taşınılsa bile bu binalar kütüphane olarak inşa edilmediği için sağlıklı kütüphane hizmetlerinin verilmesinde aksaklıklar olmaktaydı. Türkiye Cumhuriyeti’nin katkılarıyla Lefkoşa’da yapılmasına karar verilen Kültür Merkezi bünyesinde Milli Kütüphaneninde yer almasına karar verildi. 1981 yılında Atatürk’ün yüzüncü doğum yıldönümü münasebetiyle Kültür merkezinin inşasına başlandı.

Lefkoşa’nın şehir merkezinde ve çevresinde okulların eğitim verdiği, büyük bir arazinin üzerine içinde Kütüphane, sergi ve konferans salonlarının yer aldığı Atatürk Kültür Merkezi 20 Temmuz Barış Harekatının 10. yıldönümünde 20 Temmuz 1984 yılında halkın kullanımına açıldı.

 

Milli Kütüphane altı bölümden oluşmaktadır:

1-Kütüphanenin giriş katında danışma ve ödünç verme bölümünde kütüphaneye gelen kullanıcılar uzman kütüphaneciler tarafından istedikleri konulara en hızlı ve kolay bir şekilde ulaşabilmeleri için bilgilendirilirler.

Açık raf şeklinde hizmet verildiği için kullanıcılar istedikleri konudaki eserlerin tümünü yan yana görme olanağına sahiptirler. Arzu edilirse eserler bilgisayar ortamında da taranabilirler. Kütüphanenin bu bölümünden genellikle orta öğrenim öğrencileri faydalanırlar. 80 oturma kapasitesine bulunmaktadır.

Milli Kütüphane Araştırma Bölümü: Kütüphane binasının üst katı araştırmacılara ve üniversite öğrencilerine hizmet verir. Dermesi Kıbrıs konulu ve Kıbrıslı yazarlar tarafından yazılan eserler ve Atatürk konulu eserlerden oluşur.  Açık raf sistemi ile çalışmaktadır. 60 oturma kapasitesine sahiptir.

2- Çocuk Kütüphanesi, Milli Kütüphanenin giriş katında yer almaktadır. Kullanıcıları ilköğretim çağındaki çocuklar ve bu yaş grubuna eğitim veren öğretmenlerdir. Dermesi öykü, masal, çocuk şiirleri, tiyatro eserleri, başvuru kaynakları ve eğitimlerini destekleyici yardımcı eserlerden oluşmaktadır.

Donanımı çocukların boylarına göre ve dikkat çekici renklerdedir.Eserlerin sınıflama numaraları kullanımı kolaylaştırmak için çocukların yaş gruplarına göre renklendirilmiştir.

3- Süreli Yayın Arşivi kütüphanenin depo katında hizmet vermektedir. Arşivde ülkemizde 1964 yılından itibaren yayınlanan tüm günlük gazeteler yer almaktadır. Aylık veya on beş günlük olarak ciltlenip kullanıcıların hizmetine sunulmaktadır. Ülkemizde yayınlanan dergiler izlenmekte ve bu bölümde kullanıcılara sunulmaktadır. 10 kişilik oturma kapasitesine sahiptir.

4- Görsel- İşitsel Bölüm, Milli Kütüphanenin üst katında yer alan bu bölümde görme engelliler için sesli kütüphane, CD Rom, kaset ve video kayıtları bulunmaktadır. Araştırmacılar bu bölümde ki bilgisayarlardan faydalanarak kütüphane dermesini tarayabilirler, internet ortamından faydalanabilirler.

5- Teknik bölüm Kütüphanenin dermesinin  en hızlı ve en doğru şekilde kullanıcı hizmetine sunulabilmesi için gerekli olan teknik işlemlerin yapıldığı bölümdür. Kataloglama ve sınıflama işlemleri de bu bölümde yapılmaktadır.

6- Depo: Milli Eğitim ve Kültür Bakanlığı Yayınları ve T.C. Kültür Bakanlığı tarafından kütüphaneler ve okullara dağıtılmak üzere gönderilen eserler depoda korunmakta  ve talepler doğrultusunda dağıtımları yapılmaktadır. Yayıncılar veya kişiler tarafından bağışlarda bu depoda sınıflanıp istek ve ihtiyaçlar doğrultusunda kütüphanelere gönderilmektedir.

7- Yabancı Yayınlar: İngilizce ve az sayıda Almanca eserler Milli Kütüphanenin üst katında üniversite öğrencilerine ve araştırmacılara hizmet vermektedir.

 


Materyaller
Toplam Kitap Adedi Yazma Matbu Harita CD
Diğer Bilgiler Dergi Gazete Minyatür Resim
 
  Gravür Fotoğraf Fermanlar Tezler
 

Kolleksiyonlar

İletişim Bilgileri
Adres Atatürk Kültür Merkezi – Lefkoşa
Telefon +90 392 228 32 57
Faks
Web http://mkutup.mebnet.net/
e-mail mkutuphane@mebnet.net

Fihrist
Kullanıcı Yorumları

! Yorum yazabilmeniz için üye olmalısınız.
Üyelik için lütfen sayfanın üst kısmında yer alan"Üye Giriş | üye ol" linkine tıklayınız.

Kayıt Ekleyen / Eklenme Tarihi
Nurgül Çepni / 24.01.2009Eski Eserler


Eski Eserler Kütüphanesine Hoşgeldiniz!

Hesap İşlemleri

Üye değil misiniz? Üye olun!

Eski Eserlere üye olarak, kütüphanenimiz ve eserlerimiz hakkında paylaşımlardan hesabınız üzerinden faydalabilirsiniz...