Eğitim Kurumu   ( 2141 )   في الكتب   ( 1659 )   في المؤلفين   ( 4831 )  
في المجلات   ( 786 )   في المكتبات   ( 151 )   في المدن   ( 182 )  
في المقالات   ( 2196 )   Multi Media   ( 323 )   Fetvalar   ( 894 )  
مجموع عدد الزوار
9129104
مجموع عدد الاعضاء 1490
Online Üye 0

Aynı Binada Tek Faturada İnterneti Ortak Kullanmanın Hükmü

 تفاصيل حول الكتاب رقم الكتاب : F-701  
Soru: Bazı arkadaşlarımız bir apartmanda interneti beraber kullanıyor ve faturasını paylaşıyorlar bu caiz midir?
husbands who cheat why do married men cheat on their wives dating for married men
gabapentin cost at walgreen gabapentin cost at walgreen gabapentin cost at walgreen
bystolic generic name what is the generic for bystolic
drug coupon cialis trial coupon


ميزات الطبعة العلم الموضوع
Hanefi Fıkıh
Soru Soran Cevaplayan Hoca
Muhammed Akkurt Önder Nar  
       
Fetva No: F-701 عدد الزيارة : 3645 الإبلاغ عن خطأ التوصية
   لمؤلف المقالة الكتب الكتب الألكترونية المقالات المقالات حوله    

الكتب للمؤلف
# اسم الكتاب
1 Şazeliyye Tarikatının Esasları / ترجمة النور الساطع والبرهان القاطع
2 Allah / الله

الكتب الالكترونية للمؤلف
# اسم الكتاب
1 Şazeliyye Tarikatının Esasları / ترجمة النور الساطع والبرهان القاطع

المقالات للمؤلف
# اسم المقالة
1 Yezidilik Hak Dinlerden midir? Yezidilere Yardım Edilmesi Caiz midir?
2 Yeniçağ Dini ( Alexis Carrel’in Görüşleri Üzerine Değerlendirmeler II )
3 Vasıl b. Atanın Ra Hutbesi / خطبة الراء لواصل بن عطاء المعتزلي
4 Tefriciyye Salatı ve Şirk Olması İddiası
5 T.C Diyanet İşleri Başkanlığının Organ Naklinin Caiz Olduğuna Dair 3 Mart 1990-13 Sayılı Fetvası
6 Sosyalizm ve Din Üzerine
7 Sevginle Yanmadan Aldığım Bir Nefes Yoktur
8 Selef Selefiyye Kavramları ve Türkçe Akaid Kitaplarındaki İçeriği / مفهوم السلف و السلفية و استعمالاتها لدي الاساتذة الاتراك و المصادر التركية الاعتقادية
9 Rüya ve İstiharenin Dindeki yeri
10 Ölümden Sonra Hayat ( Yeni Bulgular )
11 Men Ente ( Sen Kimsin )
12 Kureyşilik Şartı Konusunda Mezheplerin İhtilaf Etme Sebepleri
13 Kurana Göre Sünnetin Korunmuşluğu ve Delilleri
14 Kuran Öğretimini Ücretle Yapmanın Cevazını Örfe Dayalı Hükümler Başlığı Altında İncelemesi Hakkında
15 Kadınların Sünneti Meselesi / حكم الختان عند أهل العلم
16 İnsan Bilinmezi ( Dr. Alexis Carrel’in Görüşleri Üzerine Değerlendirmeler I )
17 İmamlar Kureyşten Olacaktır Hadisiyle Alakalı Yüz Rivayet / مائة رواية حول قرشية الخليفة
18 İmam Suyutinin el İtkan fi Ulumil Kuran İsimli Eseri Hakkında / حول كتاب الاتقان في علوم القرأن للسيوطي
19 İmam Ebu Hanifenin Kelamcılığı
20 İmam Ebu Hanife’ye Göre Hz. Muhammed sas in Peygamberliğine İmanın Hükmü
21 İlhad Dini ( Tanrı Tanımazlık ) Ateizm
22 İbn Kudamenin Haberi Sıfatların Manalandırılmasıyla Alakalı Görüşleri
23 Haberi Sıfatlara İmanda Mananın Allahın İlmine Havale Edilmesi Metodu
24 Evrenin Mekanik Yorumu ( Sebeplilik-Sonuçluluk Kanununun Eleştirisi )
25 Ehli Kitabın Peygamberimize İman etmeden Cennete Girmesi İnancının Hükmü
26 Din ve Bilim
27 Dad Harfi İle Zı Arasındaki Fark Ve Türkiye De Yaygın Olan Zı Kullanımının Kökeni
28 Çağımız ve İslam
29 Bertrand Russellin Görüşleri Hakkında

المقالت للتعريف بالمؤلف
# اسم المقالة

Fetva Detayı   

Soru: Bazı arkadaşlarımız bir apartmanda interneti beraber kullanıyor ve faturasını paylaşıyorlar bu caiz midir?

 

el Cevab: Caizdir.

 

Mülahaza: Peki yan yana iki ev düşünün bu iki ev bir internet abonesi olmuşlar parayı yarı yarıya ödüyorlarsa bu caiz midir?

-Hocam caiz olmadığını düşünüyorum ama... Buna şöyle bir soru sorarak caiz olabileceğini düşünüyorum. Mesela benim faturalı cep telefonum var ayda şu kadar dakika şu paraya. Seninde kontörlü hattın var. Sen bir yeri arayacağın zaman hocam kontörlü mü telefonun benim hattımda çok dakikam var zaten bitiremiyorum bile diyerek sana telefonumu vererek konuşturuyorum. Bu durumda da sizin bahsetmiş olduğunuz durumda da hizmet sağlayıcı şirket buna razı değildir. Peki ben bu hatları alıp kullanırken başkalarına kullandırmayacağım diye bir şart varda ben oraya imza atmışsam bu şekilde ne telefonumu nede internet hattımı başkalarına kullandırtman caiz olmaz diye düşünüyorum. Ayrıca araştırılması gereken bir yön ise bu hizmeti sunan firmalar telefonunu başkasına kullandıramazsın bu internet paketini başkasıyla ortak kullanamazsın diye bir şart öne sürebilir mi İslam hukukuna göre. Eğer böyle bir şart koyabiliyorsa bizde ona imza atıyorsak kanaatimce her iki durumda caiz olmaz. Efendim onlar bizi sömürüyor ya diyerek buna cevaz verilemez.

Eğer şu denirse ki adamlar resmen bizi sömürüyor bizim uğraştığımız şeye bakın. O zaman iş bizi aşar devlet yetkilileri halkın ezilmesini ve bu büyük şirketlerin halkı ezmesini sömürmesini önleyici yasalar kurallar oluşturması gerekir. Onlarda bunu değişik saiklerle ihmal eder görevlerini yapmaz halkı onların insiyatifine bırakırlarsa doğan her türlü zulme ortak olur sorumlu olurlar Allah katında. Geçenlerde benzer bir olay bankaların kartlarını kullanmayın bunlar tabiri caizse sizi sömürüyorlar dedi sayın bir büyüğümüz. O zaman bizde bir Müslüman olarak sayın büyüklerimizi uyarıyoruz. Bu bizi sömüren bankaların tabi olduğu yasaları düzeltin halkı bu bankaların global sermayedarların insiyatifine bırakmayın. Yoksa Allah katında bunun vebalini ödeyemezsiniz.

 

el Cevab: Mülkünüzü istediğinize kullandırabilirsiniz kendiniz de istediğiniz şekilde kullanabilirsiniz. Meşru kullanımlarda bulunmak bizim rabbimize karşı sorumluluğumuzdur.

-Evinizde kendiniz çocuklarınız anneniz babanız ve misafirleriniz sizin satın aldığınız hizmetleri kullanabilirler. İsterseniz komşunuza da kullandırabilirsiniz.

-Telekom yetkililerinin koydukları şartlar kontrol edilmiyor olsa gerek. Türkiye deki en kontrolsüz hizmet şu an için telekom.  Hem tekel durumundalar hem de çelişkilerle dolu şartnameler koyuyorlar.

 

Mülahaza: Fatma Göllü Yel

Diyanet de caiz değil diyor.

 

el Cevab: Diyanet işleri başkanlığı resmi bir kurumdur. Hem medeni hukukun hem de İslam hukukunun gereklerini dikkate almak durumundalar. Bu sebeple yayınladıkları fetvaları birinde genişlik varsa diğerinde yoksa medeni hukukun gölgesinde veriyorlar.

-Allah’ın kitabında ve Rasulünün sünnetinde olmayan ve bu ikisinin değerlerine uymayan hiçbir şarta itibar edilmez. Koyulan şart fasid, akid sahih olur.

-Size satılan mülkü sonradan koydukları şartlarla kısıtlamaları caiz değildir. Esasen daha önce de yazdığım gibi telekom müessesesinin uygulamaları cidden cezai yaptırım gerektiren konulardır.

-Şikayet sistemleri çalışmamaktadır.

Adil kullanım kotası tam bir hukuksuzluktur.

-Ödemeleri kabul etmede izledikleri yöntem derebeylik döneminde bile yoktur.

-Hat kapatma işlemlerinde iki üç aylık süreçlere yayarak yaptıkları kapatma uygulaması sayesinde yüzlerce insan haksız yere icraya verilmekte. Bunlardan kasıtlı olarak 1 sene bekletilip yasal faizleriyle birlikte 300, 500 000 tl lere varan paralar tahsil edilmekte ayrıca avukatlık paraları da müşteriye yıkılmaktadır.

-Telefon ücreti ödenmediğinde telefon kapatılmakta sonrasında ödenir ödenmez tekrar açılıp kapatma talebi dikkate alınmadan ücret işletilmekte sonra bu da müşteriye fatura edilmektedir.

-Akşam-sabah saatlerinde bedava telefon hizmeti ne üye yapılanlar üyeliğin bitmediğini zannederek buna göre aylarca konuşmakta, özellikle otomatik ödeme talimatı verenler hince tekniklerle mağdur edilmektedir.

-Telefonla yaptıkları tanıtımlarla üye yaptıkları aboneleri telefonla abonelik iptali yapmayarak mağdur etmekte. Özellikle abonelik iptal işlemlerinde abonelerden çok türlü yöntemlerle haksız kazanç sağlamaktadırlar.

Bu usulsüzlükleri çoğaltmak ve örneklendirmek belgelemek mümkündür.

Bunları telekomun uygulamalarının tutarsızlığına ve devlet tarafından tüketicinin haklarını korumaya gereken önemin verilmediğine örnek olsun diye verdim.

-Sattıkları sınırsız hizmete, misafirine kullandıramazsınız, komşunuza kullandıramazsınız, aile efradına kullandıramazsınız gibi ''çağdışı '' ve ''hukuksuz'' şartnameler koyanların bu kısıtlamalarını ayrıca buradan kınıyorum. Parasını ödediğiniz hizmeti istediğiniz şekilde kullanabilirsiniz. Engellemeleri aşacak teknolojik imkanların da kullanılması ayrıca caizdir.

 

Mülahaza: Ali Karabacak

Bu koydukları şartnamelere bir müşteri olarak herhangi bir anti şart koşma imkanımız da yok. Tek taraflı bir zulüm Ama şu kadarını söyleyeyim. Telekom bu ve benzeri suistimalleri durdurmak için şimdi ülkenin her tarafında yaygınlaşan bir uygulama başlattı. Altyapısını bir çok değişik şirketlere satıyor. Hizmet sunumunu onlar gerçekleştiriyor onlarda verici ve yansıtıcılarla bu hizmeti genişletmeye çalışıyor. Şu anda benim yazdığım bu internet paketini kontör satın alır gibi ben peşin alıyorum bir ay limitsiz 25 tl. Ama aynı hattı aynı anda iki ayrı bilgisayarla açıp kullanamıyorsun

 

el Cevab: Telekom devletindir. İşletmesi %51 oranında özel sektöre galiba 49 yıllığına kiralanmıştır.

Telekom aboneliklerde tek taraflı kural değişiklikleri yapma hakkı iddia ediyor. Ve sözleşme devam ederken de kural değiştiriyor. Denetleyen de yok şikayet eden de sonuç alamıyor.

Söz uzun gider. Bu tür kendisi devletin olan kurumların özel sektöre satılması ve bu şekilde kiralanması esasen caiz değildir. Özel bilgilerin korunması hakkı, vs. çok sayıda konuda vatandaşın hakkına halel geliyor.

 

Mülahaza: Volkan Tetik

Telekom devletin olsa hocam. Paylaşım şartına uymayan aboneler tüm vatandaşın hakkına girmiş olmaz mı? Sonuç olarak telekom bu hizmeti mesken ya da işyeri kullanımı olarak bu mekanların sınırıyla satıyor.

 

el Cevab: Devlet malı bu ülkenin insanlarının tamamının mülküdür.

Devletin insanların mülkünü insanlara satması devletin kalkınması için caiz olur.

Devletin su havzalarına maliklik iddiası, yollar yapıp para talep etmesi, köprüler yapıp ücret talep etmesi, halkın temel ihtiyacı olan kurumları özel sektöre satması ya da kiralaması caiz değildir.

yol, su, elektrik, iletişim, sağlık gibi hizmetlerin kuruluş masraflarının karşılanmasından sonra ücretlerinin çok cüzi bir sınırda olması ya da ücretsiz olması gerekir.

Günümüz devlet anlayışı devleti halkının sırtından geçinen bir derebeyi durumuna getirmiştir.

Devletin bireylerine, saygısı yoktur. Toplumun mülkiyetini topluma satmak, hem de toplumun yararına olmayan bir şekilde uygulamalar ve kanunlar koyarak bunu yapmak inanca dayalı olmayan devlet anlayışının doğal sonucudur.

 • all wives cheat women who cheated
 • read here My husband cheated on me read
 • bystolic copay savings card link bystolic manufacturer coupon
 • gabapentin and alcohol addiction http://lensbyluca.com/and/alcohol/addiction gabapentin and alcohol addiction
 • Kullanıcı Yorumları

  ! Yorum yazabilmeniz için üye olmalısınız.
  Üyelik için lütfen sayfanın üst kısmında yer alan"Üye Giriş | üye ol" linkine tıklayınız.

  Kayıt Ekleyen / Eklenme Tarihi
  Sümeyye Abaci / 7.1.2015  Eski Eserler


  Eski Eserler Kütüphanesine Hoşgeldiniz!

  Hesap İşlemleri

  Üye değil misiniz? Üye olun!

  Eski Eserlere üye olarak, kütüphanenimiz ve eserlerimiz hakkında paylaşımlardan hesabınız üzerinden faydalabilirsiniz...