Eğitim Kurumu   ( 2141 )   في الكتب   ( 1659 )   في المؤلفين   ( 4831 )  
في المجلات   ( 786 )   في المكتبات   ( 151 )   في المدن   ( 182 )  
في المقالات   ( 2196 )   Multi Media   ( 323 )   Fetvalar   ( 894 )  
مجموع عدد الزوار
9129104
مجموع عدد الاعضاء 1490
Online Üye 0

Kalıcı Makyajın Hükmü Ve Meşruiyet Çerçevesi Nedir

 تفاصيل حول الكتاب رقم الكتاب : F-7  
Soru 1: Kalıcı makyaj gusle engel midir ya da sakıncaları nelerdir? Soru 2: Kalıcı makyajın Arapçası nedir? Döğme değil midir? Değilse aralarındaki fark nedir? Altta belirtecegim Hadisi şerifin bu konuyla bir bağlantısı var mıdır? Hadisi şerifin de meali nedir? Hocam aydınlatır mısınız .. وعَنْ عَبْدِ اللَّهِ بنِ مسعود رضي الله عنه عَنْ النَّبِيِّ صَلَّى اللَّهُ عَلَيْهِ وَسَلَّمَ قال :ـ لَعَنَ اللَّهُ الْوَاشِمَاتِ وَالْمُسْتَوْشِمَاتِ وَالنَّامِصَاتِ وَالْمُتَنَمِّصَاتِ وَالْمُتَفَلِّجَاتِ لِلْحُسْنِ الْمُغَيِّرَاتِ خَلْقَ اللَّهِ رواه مسلم (2125) ـ و جزيتم خيرا ..

ميزات الطبعة العلم الموضوع
Hanefi Kadının Süslenmesi, Makyaj,
Soru Soran Cevaplayan Hoca
Yadigar Önder Nar  
       
Fetva No: F-7 عدد الزيارة : 24746 الإبلاغ عن خطأ التوصية
   لمؤلف المقالة الكتب الكتب الألكترونية المقالات المقالات حوله    

الكتب للمؤلف
# اسم الكتاب
1 Şazeliyye Tarikatının Esasları / ترجمة النور الساطع والبرهان القاطع
2 Allah / الله

الكتب الالكترونية للمؤلف
# اسم الكتاب
1 Şazeliyye Tarikatının Esasları / ترجمة النور الساطع والبرهان القاطع

المقالات للمؤلف
# اسم المقالة
1 Yezidilik Hak Dinlerden midir? Yezidilere Yardım Edilmesi Caiz midir?
2 Yeniçağ Dini ( Alexis Carrel’in Görüşleri Üzerine Değerlendirmeler II )
3 Vasıl b. Atanın Ra Hutbesi / خطبة الراء لواصل بن عطاء المعتزلي
4 Tefriciyye Salatı ve Şirk Olması İddiası
5 T.C Diyanet İşleri Başkanlığının Organ Naklinin Caiz Olduğuna Dair 3 Mart 1990-13 Sayılı Fetvası
6 Sosyalizm ve Din Üzerine
7 Sevginle Yanmadan Aldığım Bir Nefes Yoktur
8 Selef Selefiyye Kavramları ve Türkçe Akaid Kitaplarındaki İçeriği / مفهوم السلف و السلفية و استعمالاتها لدي الاساتذة الاتراك و المصادر التركية الاعتقادية
9 Rüya ve İstiharenin Dindeki yeri
10 Ölümden Sonra Hayat ( Yeni Bulgular )
11 Men Ente ( Sen Kimsin )
12 Kureyşilik Şartı Konusunda Mezheplerin İhtilaf Etme Sebepleri
13 Kurana Göre Sünnetin Korunmuşluğu ve Delilleri
14 Kuran Öğretimini Ücretle Yapmanın Cevazını Örfe Dayalı Hükümler Başlığı Altında İncelemesi Hakkında
15 Kadınların Sünneti Meselesi / حكم الختان عند أهل العلم
16 İnsan Bilinmezi ( Dr. Alexis Carrel’in Görüşleri Üzerine Değerlendirmeler I )
17 İmamlar Kureyşten Olacaktır Hadisiyle Alakalı Yüz Rivayet / مائة رواية حول قرشية الخليفة
18 İmam Suyutinin el İtkan fi Ulumil Kuran İsimli Eseri Hakkında / حول كتاب الاتقان في علوم القرأن للسيوطي
19 İmam Ebu Hanifenin Kelamcılığı
20 İmam Ebu Hanife’ye Göre Hz. Muhammed sas in Peygamberliğine İmanın Hükmü
21 İlhad Dini ( Tanrı Tanımazlık ) Ateizm
22 İbn Kudamenin Haberi Sıfatların Manalandırılmasıyla Alakalı Görüşleri
23 Haberi Sıfatlara İmanda Mananın Allahın İlmine Havale Edilmesi Metodu
24 Evrenin Mekanik Yorumu ( Sebeplilik-Sonuçluluk Kanununun Eleştirisi )
25 Ehli Kitabın Peygamberimize İman etmeden Cennete Girmesi İnancının Hükmü
26 Din ve Bilim
27 Dad Harfi İle Zı Arasındaki Fark Ve Türkiye De Yaygın Olan Zı Kullanımının Kökeni
28 Çağımız ve İslam
29 Bertrand Russellin Görüşleri Hakkında

المقالت للتعريف بالمؤلف
# اسم المقالة

Fetva Detayı   

Soru 1: Kalıcı makyaj gusle engel midir ya da sakıncaları nelerdir?

Kalıcı makyaj : pigment boyalarının iğne yandımı ile derinin 2 ci katına enjekte edilerek. Kaş,göz,dudak çevresine renk verici kontr yapılmasıdır. Dövmeye benzer ama aynısı değil. Dövme ömùrlük kalır kalıcı makyaj en fazla 3 ila 5 yıl.

Kalıcı Makyaj ;Deri altının goze hoş gorunecek şekilde guzellik kasdıyla renklendirilmesi dir.Bu tanıma göre sorunuzu cevaplayacagım. Sorunuzun cevabı niteligi itibarıyla çok boyutludur.

Kadınların eşleri için süslenmeleri boyutundan caizdir.

Suslenilirken kullanılan malzemenin necis olup olmama boyutu ,

(Bildiğimiz kadarıyla ; pigment boyalardaki kimyasallar sağlıga zararlı degillerdir. Bu esas kabul üzerine kullanılan malzemenin sürme-kına vs gibi zararsız bir makyaj malzemesi oldukları varsayımıyla soroya cevap vereceğim. )

Necisligiyle alakalı bir tıbbi tesbit henuz okumadım . Necaset boyutuyla da necisligi sabit olmadıgından caizdir.

Vucuda deri altına boya surulmesi boyutu,derinin hoş gorunmek kasdıyla dogal yollardan renklenmesi ya da renklendirilmesi caizdir. Deri altına ilaç enjekte edilmesi sakıncalı degildir.

 Ama deri altına kadar guzellik kaygısının taşınması güzel gorunme kaygısının normal degerlerin ilerisine gittigini gostermesi itibarıyla dikkatli olunmaya baslanılması gerektigini gosterir.

 Süslenerek evden dısarı cıkma boyutu yla bu makyajı yapan evden dısarı cıkarken iki durumla karsı karsıyadır. Suslenerek evden çıkanların hakkındaki hadisi seriflere muhatab olur . Bu çerçevede günakharlık durumu söz konusudur.

Ya da susledigi vucut azalarını baskalarına gostermeden dısarı cıkar ve evine geri doner ve gunaha dusmemiş olur. Gorunur vucut azalarını kapatmama durumu varken kapatarak gezme durumuna girmek oldukca sıkıntılı bir durumdur.

 Yabancılarla goruşme boyutu , bu sekilde kendini guzelleştiren kadının başka erkekleri salt yuzune bakıldıgında etkilemesi durumu oluşuyorsa , eşinden başka erkeklere fitne olmaya sebebiyet vermesi sebebiyle iki durum sözkonusu olur;

Ya eşinden başkasına yuzunu gostermeyecek

Ya da baskalarıyla konusurken perde arkasından konusacak , dısarı cıkarken yuzunu kesinlikle ortecek .(bir kadının guzelliginin normal insan guzelliginin uzerinde oldugu durumlardaki sıra dışı tedbirleri hayatında uygulayacaktır.)

Ya da aslı caiz olsa da bu tur bir uygulamadan uzak duracak.

 Boyanın saglıga zarar vermesi boyutuyla , saglıga bir zararı sabit oldugu takdirde saglık acısından caiz olmaması ya da haramlık durumu olusur .su bazlı pigment boyaların saglıga zararlı olmadıgı boya piyasasında genel kabul goren bir anlayıştır. Bugun giyim sektorunde kullanılan en zararsız boya turunun su bazlı pigment boyalar oldugu soylenilmektedir.

Bazı görüntüyü bozan saglık sorunlarının örtülmesinde ya da gizlenmesinde ; bu tur bir makyaj kullanarak vucut normal goruntusunun saglanılması boyutuyla kullanılması ise saglıga zararlı olmadığı genel kabulu çerçevesinde caiz olur. Allahın yarattığını sırf güzellik kasdıyla değiştirme sınırına kadar da bu cevaz devam eder.

(Yüz ya da vücutta oluşan vitiligo veya sedef hastalığı gibi cilt rengi kaybı durumunda, -Yara veya ameliyat dikiş izlerinin kapatılmasında, -Herhangi bir sebeple göğüs ameliyatı geçirmiş ve meme ucu renk ve şekil bütünlüğü bozulmuş kişilerde,-Kemoterapi ve kanser tedavisi sonucu dökülen kaş ve kirpiklerin yeniden oluşturulması gibi medikal amaçlarla da kullanılarak bu kişilerin sosyal hayatlarını daha mutlu devam ettirmelerinde bu tür yöntemler kullanılmaktadır .)

Vücud üzerindeki meşru olan ve olmayan tasarruflardan olup olmaması boyutu ile ise algılayabildigim kadarıyla bedensel ve ya organsal bir degisiklik içermemektedir. Boya ve işlem Kalıcı degildir , geçirgendir. Konunun uzmanı doktorlar bir mahzuru yoktur derse bu boyutla da caizlik cercevesinde kalır.

Hulasa olarak ;
Süslenen (makyajlı) kadının süslü (makyajlı) haliyle evinden çıkması ve ziynetini göstermesi caiz olan boyutuyla ve gösterebileceği insanların sınırlılığı boyutuyla kadınlara hayat alanını daraltacagından caiz olmaz.
Ama bu sıkıntı dikkatli olunarak ve gereği yapılarak aşılabilirse cevaz durumu oluşur.

Bu tür boyaların saglıga zararlı olmadığı, genel kabul gören bir anlayıştır. Ama Doktorların ve konunun uzmanlarının 3-5 senelik donemler sonucunda yeni elde edilen verilere gore saglıga zararlıymış ve şu hastalıga bu hastalıga sebep veriyormuş gibi açıklamalarına sık sık rastlanması göz önünde tutulursa ciddi manada ihtiyatlı olunmasını tavsiye etmek durumundayız.

Kadınlar eşleri için bu çerçevede bir güzelleşme cabasından dini açıdan muaftırlar. Bu tür makyaj ve güzelleşme gayretleri içine girenler gercekten eşleri kendilerinden razı olsun diye bu sıkıntıya giriyorlarsa bundan daha cok eşlerini kendilerinden razı etme yolu vardır onları da ihmal etmemelidirler.

Kendilerini güzel hissetmeye önem verdiklerinden (modern tabiriyle kendilerine olan saygılarından) dolayı bu meşakkate katlanıyorlarsa bunda da bir beis yoktur. Eşlerinden başkası içinse iman ve Salih amel tadilatına ihtiyaçları var demektir.

Kalıcı Makyaj Gusle Engel Midir Ya Da Sakıncaları Nelerdir?

Soru 2: Kalıcı makyajın arapçası nedir? Döğme degil midir? Değilse aralarında ki fark nedir? Altta belirteceğim hadisi şerifin bu konuyla bir bağlantısı var mıdır?Hadisi şerifinde meali nedir? Hocam aydınlatır mısınız...

 

وعَنْ عَبْدِ اللَّهِ بنِ مسعود رضي الله عنه عَنْ النَّبِيِّ صَلَّى اللَّهُ عَلَيْهِ وَسَلَّمَ قال :ـ

لَعَنَ اللَّهُ الْوَاشِمَاتِ وَالْمُسْتَوْشِمَاتِ وَالنَّامِصَاتِ وَالْمُتَنَمِّصَاتِ وَالْمُتَفَلِّجَاتِ لِلْحُسْنِ الْمُغَيِّرَاتِ خَلْقَ اللَّهِ

رواه مسلم (2125) ـ ..

 

el Cevap: Kalıcı makyaj (Permanent make up yani kalıcı makyaj doğal pigmentleri cildin üzerine yerleştirme sanatıdır. Tamamen doğal mineral ve bitki pigmentlerinin mükemmel bileşiminden elde edilir. Kesinlikle yan etkisi yoktur. Steril ve tek kullanımlık iğnelerle kişiye özel olarak doğal ve mineral renklerin deri yüzeyinin hemen altına zerk edilme işlemidir) Deri altının su bazlı boyalarla boyanması işlemidir.kısa vadede geçmemesi sebebiyle derinin daha renkli ve canlı görünmesini sağlamaktadır.

 

Dövme kalıcıdır. Ve dövme de geçirgen olmayan boyalar ile deri ve tabakaları kalıcı şekilde bozulmaktadır. Kalıcı makyaj derinin üstünün boyalarla boyanması yerine alt katmanlarına boya enjekte edilmesi işlemidir. Bu sebeple daha uzun dayanan bir makyaj türüdür.

Kullanıcı Yorumları

! Yorum yazabilmeniz için üye olmalısınız.
Üyelik için lütfen sayfanın üst kısmında yer alan"Üye Giriş | üye ol" linkine tıklayınız.

Kayıt Ekleyen / Eklenme Tarihi
Sümeyye Abaci / 18.5.2019Eski Eserler


Eski Eserler Kütüphanesine Hoşgeldiniz!

Hesap İşlemleri

Üye değil misiniz? Üye olun!

Eski Eserlere üye olarak, kütüphanenimiz ve eserlerimiz hakkında paylaşımlardan hesabınız üzerinden faydalabilirsiniz...