Eğitim Kurumu   ( 2141 )   Kitaplarda   ( 1659 )   Yazarlarda   ( 4831 )  
Dergilerde   ( 786 )   Kütüphanelerde   ( 151 )   Şehirlerde   ( 182 )  
Makalelerde   ( 2196 )   Multi Media   ( 323 )   Fetvalar   ( 894 )  
Hit
9129104
Üye 1490
Online Üye 0

Cem Vakfı Fatma’na (Fatma Ana) Cem ve Kültür Evi

 Eğitim Kurumu Detayı No : E- 2000  
Kurucusu Kuruluş Tarihi Eğitim Dili Şehir / Ülke
Murtaza Baytok 2005 İstanbul /
Özellik Türü
  Cemevleri 
Adres Web
,
       
Kurum No: 2000 Hit : 2975 Hata Bildirimi Tavsiye Et

   Kuruma ait Dergileri Kütüphaneleri Fakülteleri Üniversitesi İlgili Kurumlar Tezler


Eğitim Kurumuna ait Dergiler

Eğitim Kurumuna ait Kütüphaneler

Eğitim Kurumuna Ait Akademik Birimler

Universite 

ilgili kurumlar 

Eğitim Kurumuna ait Tezler

Özeti

Hakkında Bilgi

Cem Vakfı Fatma’na (Fatma Ana) Cem ve Kültür Evi

Fatma Ana Cem ve Kültür Evi, Cem Vakfı‟na bağlı cem evlerinden olup, 2005 Yılı‟nda kurulmuştur. Murtaza Baytok başkan olmak üzere, toplam yedi kişilik yönetim kadrosuna sahip bir dernektir. Kurulduğu günden bugüne, yaz ayları da dâhil olmak üzere her hafta Perşembe günleri cem yapılmaktadır. Derneğe, Alevi İslam Din Hizmetleri tarafından dede atanmaktadır. 2007 Yılı‟na kadar farklı dedeler tarafından cem yürütülmüştür. Amaç, dedelerin cemaati tanıması gerekliliği olarak belirtilmiştir. Günümüz itibariyle cemler, Ali Gündüz Dede tarafından yürütülmektedir. Derneğin mevcut binası yalnızca cem yapabilecek ve lokma dağıtabilecek kapasiteye sahip olup, cenaze hizmetleri ve eğitici kurslara yer verilememektedir.
22.11.2007 Tarihi‟nde iştirak edilen cem kaydedilmiştir. Cem, ''Birlik Cemi‟dir. Cemde zakirlik görevini Cem Vakfı‟ndan zakirlik dersleri almış olan, Burak Bezgin üstlenmiştir. 16-17 yaşlarındadır. On iki hizmet sahipleri de oldukça genç, hatta bazıları çocuk denecek yaştadır. Buna rağmen hizmetlerini yerine getirirken ciddi bir tavır sergilemektedirler. Hizmetlerine ilişkin dersleri kurum bünyesinde verilen kurslardan almışlardır. Cemevinin sahip olduğu alanın küçük olmasına rağmen, katılım oldukça yoğundur.
Cem, ritüeller ve cem sırasında okunan eserler açısından diğer birlik cemlerine benzemektedir. Hizmet sahiplerinin duaları ve dede tarafından görevlilere verilen dualar aynı olmakla birlikte, secde duaları farklılık göstermektedir. Dâr duasından sonra İhlâs ve Fatiha Sureleri okunmuş, fakat Çerağ hizmeti sırasında okunan Nûr Suresi‟nin 35. ve 36. Ayetleri okunmamıştır. Cemde, iki duvaz, üç tevhid söylenmiş ve Miraçlama‟ya bağlı „Kırklar Semahı‟ndan sonra bir istek semahı dönülmüştür. Bazı cemlerde karşılaşılan cemi kısa tutma kaygısı bu cemde yoktur. Bu sebeple cemin ortalama süresi 2 saati aşkındır.
---------
Düzeltme:
Bilgiyi gönderen : Alican Kösedağ 
Mesaj:

Merhaba ben fatma ana cem evinin gençlik kolları başkanıyım. Başkan ad soyadı Murtaza Baytok'tur. âr duasından sonra İhlâs ve Fatiha Sureleri okunmuş, fakat Çerağ hizmeti sırasında okunan Nûr Suresi‟nin 35. ve 36. Ayetleri okunmamıştır. Kısmında yanlışlık var, çerağ dualarımızda Nur suresinin 35 ve 36. ayetleri 10 yıldır okuyoruz.
Düzeltilmesini rica ederiz.
Ayrı olarak dedemiz şuan Bektaş Akkaya'dır.


Kadrosu

Mezunları

Fihrist 
Kullanıcı Yorumları

! Yorum yazabilmeniz için üye olmalısınız.
Üyelik için lütfen sayfanın üst kısmında yer alan"Üye Giriş | üye ol" linkine tıklayınız.

Kayıt Ekleyen / Eklenme Tarihi
Sümeyye Abaci / 12.10.2014Eski Eserler


Eski Eserler Kütüphanesine Hoşgeldiniz!

Hesap İşlemleri

Üye değil misiniz? Üye olun!

Eski Eserlere üye olarak, kütüphanenimiz ve eserlerimiz hakkında paylaşımlardan hesabınız üzerinden faydalabilirsiniz...